Vanduo, grožis, sveikata

2012 birželis

Vanduo – mūsų gyvenimo palydovas, nuo kurio priklauso sveikatos ir grožio rodikliai. Visiems gerai žinoma, kad be maisto žmogus gali ištverti ilgesnį laiką, o be vandens organizmas labai greitai žlunga. Visi medžiagų apykaitos procesai vyksta tik dalyvaujant vandeniui. Ir būtent dėl jo kiekio ląstelėse pakankamumo esame daugiau ar mažiau lieknesni ir atvirkščiai. Nors, dietos dienomis vanduo dingsta pirmiausia, o ne riebalai. Tuomet aišku, kad galima pagalvoti, jog jei gersime mažiau, tai mažiau ir sversime. Bet yra atvirkščiai – kuo daugiau geriame vandens (be abejo proto ribose), tuo esame lieknesni. Specialistai dietologai teigia, kad norint užtikrinti kūno harmoniją, pirmiausia reikia ,, priversti” riebalus ,,išeiti” iš savo ląstelių. Po to, palikę savo ląsteles, jie turi patekti į ląstelių mitochondrijas, kur vyksta riebalų deginimas organizme, pavirstantis į energiją. Visoje šioje eigoje pagrindinį vaidmenį atlieka vanduo. Ir jeigu ląstelėse trūksta vandens, tuomet jų veiklos procesas nevyksta. Jei drėgmės jose yra pakankamai, tuomet vyksta riebalų deginimo procesas, jei mažai – nevyksta. Tai reiškia, kad esant vandens nepakankamumui organizme, šansų būti lieknam ar sublogti yra maži.

Kokioje vietoje mūsų organizme slepiasi vanduo?

Jo yra visur: 80 proc. mūsų raumenų yra sudaryti iš vandens. Kepenyse, inkstuose, blužnyje yra 65 proc. vandens. Jo yra ir kauluose. Sąnariuose, jungiamuosiuose audiniuose jo yra apie 40 proc. O kraujagyslėse pastoviai vyksta skysčio cirkuliacija, gaunamo iš žarnyno. Mėgaujantis kiekvienu vandens gurkšneliu turėtume mėgautis, kad jis plauna mūsų organizmą iš vidaus, prisotina audinius, priverčia aktyviai dirbti kiekvieną jo ląstelę ir išneša iš mūsų visas nereikalingas medžiagas bei toksinus. Todėl, jei trūksta organizme vandens, mūsų ląstelės užlaiko savo atsargas, nevyksta jo kaita. Kiekviena ląstelė turi apsauginę membraną su poromis. Per jas į ląsteles natris vandenį įsiurbia, o kalis – jį išstumia iš ląstelės. Ir jeigu druskos bei vandens balansas bus pažeistas, tuomet į ląsteles nepateks reikiamas kiekis vandens, kad vyktų cirkuliacija. Jei nevyksta cirkuliaciniai ląstelių procesai, nesudeginami ir riebalai. Todėl, norint išlaikyti reikiamą normalų vandens ir druskos santykį organizme arba kitaip sakant, sublogti, reikia vandens gėrimo režimo. Taip pat ir maisto suderinamumo, suteikiant pirmenybę augalinės kilmės produktams.

Kiek vandens per dieną reikia žmogui?

Specialistai dietologai teigia, kad tai priklauso nuo organizmo ypatumų, kūno svorio, fizinio aktyvumo. Ginčai dėl reikiamo vandens kiekio organizme truko dešimtmečius, tačiau šiuo metu mokslininkų teigimu, normaliam organizmo funkcionavimui vandens suvartojimo norma suaugusiam – apie 30-40 ml vienam kilogramui kūno svorio. Tačiau daug kas priklauso nuo individualaus žmogaus, nuo jo gyvenimo būdo. Didelę skysčių dalį, reikalingų organizmui, mes gauname su maistu ir įvairiais gėrimais. Tačiau gaivus vanduo – idealus pasirinkimas iš visų gėrimų ir labiausiai norintiems sublogti, juk jis neturi kalorijų. Yra ir ,,vandens“ dieta – mažai kaloringas maistas ir iki 4 l vandens per dieną. Bet vėlgi – toks kiekis vandens iš organizmo gali išplauti per didelį kiekį mineralų, gali atsirasti negalavimai, skaudėti galvą. Teko girdėti, kad norintys sublogti kartais imasi tokių priemonių, kaip maisto nepriteklių kompensuoti vandeniu. Teigiama, kad vanduo suteikia soties jausmą. Bet tai tik laikinas efektas, o žala gali būti.

Kaip ir kada patariama gerti vandenį:

Tik prabudus ir atsikėlus pirmiausia išgerkime stiklinę vandens, jis paskatins maitinimosi sistemą pradėti dienos darbą.

Nebijokime atsigerti, kai to norime ir esame ištroškę.

Jei netyčia ,,nelaiku“ užsimanėte valgyti – išgerkite stiklinę vandens.

Atsigerti reikia prieš valgant, tokiu būdu ,,suvalgytų“ kalorijų kiekis sumažės.

Taip pat rekomenduotina tuoj po valgio užgerti vandens. Tuomet virškinimo procesas užsitęs ir ilgiau jausimės sotūs. Be to, vanduo, kurį mes geriame pavalgę, neturi būti šaltas. Šiltas vanduo įsisavinimas greičiau. Savaime suprantama, norint būti liekniems, vien vandens neužtenka. Vanduo yra būtinas, tačiau nepamirštame, kad kalorijų išėjimas turi viršyti jų atėjimą. Tai yra svarbi sąlyga norint sublogti. Antroji – gerinti medžiagų apykaitą. Tai pasiekti galime fizinio krūvio dėka.

Taigi, gyvenimiška patirtis sako norintiems sublogti – gerkime vandenį ir sportuokime.