Šešios maistinės medžiagos, reikalingos moteriai

2012 sausis

Pasaulio mokslininkai jau daugelį metų tiria, kokią svarbą mūsų organizmui turi maitinimasis, nuo kurio priklauso sveikata, tuo pačiu ir grožis. Dar prieš 50 metų nebuvo skiriamas ypatingas dėmesys ar vyrai ir moterys turi maitintis vienodai. Todėl dietologai siūlė tą patį maisto racioną visiems. Tačiau amerikiečių tyrimais įrodyta, kad moterims kai kurių maistinių medžiagų ypač reikia, kad nesutriktų sveikata, nuo kurios priklauso viskas. Ir nors, be abejo, visiems mums reikia visų vitaminų, visų reikalingų maisto papildų rekomenduojama, bet būtent šios šešios iš jų yra labai svarbios moteriai ir siūloma atkreipti į tai dėmesį.

Folio rūgštis. Ji dar vadinama vitaminu B9, nes priklauso vitamino B grupei, organizmui yra būtina, kadangi jos reikia ląstelių atsinaujinimui, jų susidarymui. Folio rūgštis skatina skrandžio rūgšties išsiskyrimą, tuo pačiu pagerindama virškinimą, bet kartu ir padidindama apetitą. Esant jos trūkumui, tai gali atsiliepti odai, plaukams, gali lūžinėti nagai. Be to, folio rūgštis yra homocisteino rūgšties priešas, kurio perteklius skatina kai kurių ligų vystymąsį. Tačiau, esant folio rūgšties pertekliui, kas retai pasitaiko, gali kamuoti nemiga, pablogėti savijauta. Bet ji vis tiek yra būtina, kiekio normą (apie 400 mikrogramų) turėtume gauti su riešutais, špinatais, kopūstais, miltais, makaronais, jos yra ir citrusiniuose vaisiuose, kruopose. Labai tinka pusrytiniai dribsniai. Teigiama, kad šis vitaminas B9, – folio rūgštis padeda moterims, linkusioms į depresiją.

Kalcis. Tai vienas iš labiausiai linksniuojamų mineralinių elementų, reikalingų mūsų kūnui, stiprinančių nervų sistemą, mažinančių kaulų retėjimą, nuo jo priklauso mūsų savijauta, emocinė būsena ir daugelis kitų privalumų, kurie ypač moterims yra reikalingi. Kadangi 99% kalcio yra kauluose ir dantyse, tai, esant jo trūkumui organizme, be abejo, nukentės ir mūsų grožis – dantys bus nesveiki ir negražūs. Kalcis stiprina ne tik dantis, bet ir plaukus, nagus, kurie tik būdami sveiki gali atrodyti gražiai. Kalcio yra pieno produktuose, ypač sūriuose, riešutuose, saulėgražose, brokoliuose, grūduose, jautienoj. Nustatyta, kad daug kalcio turintis maistas paskatina organizmą ,,deginti” sukauptą energiją, riebalų skaidymąsį. Bet pripažinta, kad su maisto produktais reikiamo kiekio kalcio organizmas negauna, tad reikėtų pavartoti vitaminus.

Vitaminas D yra vadinamas saulės vitaminu, kadangi 90 % jo turime gauti iš saulės spindulių. Dėl to ir rekomenduojama ilgiau būti lauke. Šis vitaminas reguliuoja mineralinių medžiagų apykaitą, skatina kalcio patekimą į kraują. Vitaminas D sintetinasi odos sluoksnyje, todėl jo turėtų užtekti su maistu – tinka riebi žuvis, kiaušiniai, pieno produktai.

Geležis - reikalinga organizmo audiniams ir procesams. Kadangi moters organizmas geležies sukaupia mažiau, todėl labai aktualu, kad jos netrūktų. Priešingu atveju sumažėja darbingumas, atsiranda greitas nuovargis. Atsiradus silpnumui, kas pasitaiko kelis kartus dažniau moterims nei vyrams, pirmas simptomas, kad organizme gali trūkti geležies. Geležį moters organizmas įsisavina greičiau nei vyro. Jos yra įvairiuose maisto produktuose: mėsoje, paukštienoje. Ypatingai daug geležies yra vištienos ir jautienos kepenyse, kai kuriose jūros gėrybėse -  midijose, žuvyje, įvairiose pupelėse, chalvoje, lapinėse daržovėse, riešutuose. Šiuos visus maisto produktus dietologai pataria naudoti su vitaminą C turinčiomis daržovėmis, pavyzdžiui pomidorais, saldžiais pipirais.

Celiuliozė yra dalis augalinio maisto, kuris žarnyne nevirškinamas, tačiau mityboje yra labai svarbus. Ji dar vadinama maisto skaidulomis. Celiuliozė turi įtaką normaliam žarnyno veikimui, ji slopina cholesterolio gamybą, palengvina virškinimą. Produktai, kuriuose yra celiuliozės – mažai kaloringi, tad tinka norinčioms sulieknėti. Jos yra vaisiuose, ypatingai obuoliuose, taip pat  žirniuose, pupose, brokoliuose, kukurūzuose, avižų dribsniuose.

Omega 3 – riebalų rūgštys, biologiškai svarbios organizmui, kuris pats jų nepasigamina. Omega 3 galime gauti tik su maistu. Tai riešutai, sojos, žalios lapinės daržovės, linų sėmenys, alyvuogių aliejus. Jų yra ir jūrinės kilmės žuvyse. Omega 3 saugo nuo depresijos, nuotaikos kaitos, be to, gerina atmintį.

Visos šios maistinės medžiagos yra būtinos, kad išsaugotume gerą sveikatą ir grožį. Jei jų negauname pakankamai su maistu, vertėtų pavartoti maisto papildus.