Prieš deginantis saulėje

2012 liepa

Vasara – puikus metas ne tik pailsėti, bet ir natūraliai parusvinti po žiemos pablyškusį savo kūną. Tai gražu ir sveika, jei tai daroma su saiku ir atsarga. Saulės vonios malonios kiekvienam, bet dažnai yra pamirštama apie tykančius pavojus, kurie slepiasi už jos malonumų.

Britų organizacijos Macmillan Cancer Support tyrimų duomenimis, dauguma besideginantieji saulėje, atsisakydami apsaugos priemonių, priešpastato save rizikai susirgti įvairiais odos susirgimais. Mokslininkai nustatė, kad apsaugos priemonių atmetimas – tai viena iš priežasčių, dėl kurios galima susirgti ir sunkia liga. Ketvirtadalis apklaustųjų teigia, kad net neplanuoja jų pirkti, vieni dėl brangumo, kiti nepasitiki jų efektyvumu. Kiti teigia, kad yra įpratę degintis be apsaugos priemonių. Tačiau statistika nedžiūginanti – pagal britų dermotologų asociacijos duomenis kasmet šioje šalyje nuo vėžio miršta apie 2500 žmonių.

Bet kol esi sveikas, stengiesi perspėjimo-priminimo žodžius praleisti pro šalį, paprasčiausiai apie tai negalvoti ir džiaugiesi šiltomis akimirkomis saulėje. Tai natūralu, nesukam sau galvos ir ramiai atostogaujame. Bet ne visi pagalvojame apie pasekmes, kurios gali būti liūdnos, apie būtinas atsargumo priemones – juk nusipirkti paprasčiausio odos apsaugos kremo nėra taip sudėtinga.

Ir taip, ruošiantis deginimuisi, pirmiausia yra būtina įsigyti specialaus kremo nuo ultravioletinių saulės spindulių. Kad pasirinkti tinkamą kremą – reikia atsižvelgti ir kokio tipo yra mūsų oda. Jei esame labai šviesaus gymio ir dar su šviesiais plaukais, o priedo ir akys šviesios, tai reiškia, kad esame visiški baltaodžiai, todėl saulės spinduliai ypač aktyviai paveiks mūsų odą. Kosmetinės apsaugos priemonės turėtų būti efektyvesnės, kad labiau apsaugotų mūsų odą, tačiau švelnesnės. Pavyzdžiui, kremai su Tingle efektais tinka tik tamsesnio gymio žmonėms, o jei saulėje ruošiamasi kaitintis pirmą kartą, priemonės su Tingle visiškai netinka.

Jomis tepantis, pagerėja kraujo mikrocirkuliacija odoje ir tuo pačiu stimuliuojamas melanino pigmento gaminimasis, nuo kurio kiekio ir priklauso įdegio laipsnis. Jei jau nuspręsta jį panaudoti, tuomet, prieš juo tepantis, pirmiausia reikėtų išbandyti jį nedideliame odos plote, o tik po to naudoti. Alergiškiems žmonėms su juo elgtis reikėtų atsargiau, veidui šis kremas nerekomenduotinas. Tingle kremai geriausiai tinka norint sustiprinti įdegį.

Jei ruošiamės saulėje būti ilgiau, tuomet labiau tepamės tas kūno vietas, kurios daugiausia nudega. Kiekvienas kremas yra veiksmingas apie 3-4 valandas, o jei maudomės dar ir  sūriame jūros vandenyje, jis efektyvus būna dar trumpesnį laiką.

Šiaip eksperimentuoti neverta ir nepatartina. Yra pasirinkimas įvairių kremų nuo saulės ir su silpnesniais priedais. Jie taip pat pagyvina įdegimą, taip pat stimuliuoja melanino pigmento gamybą, bet kartu ir apsaugo odą nuo senėjimo ir saulės nudegimo.

Renkantis ir perkant apsauginę kosmetiką, atidžiai pastudijuokime etiketę. Vieni kremai yra skirti soliariumui, tokie deginimuisi saulėje netiks, nes jie neapsaugo odos nuo ultravioletinių spindulių. Tam yra skirtos specialios priemonės, kurios ne tik apsaugo odą nuo kenksmingo saulės poveikio, bet ir ją maitina, drėkina, bei tolina senėjimo procesą.