Nepakeičiamas spartaus gyvenimo simbolis – laikrodis

2011 birželis

Šiuolaikinis gyvenimas neatsiejamas nuo laiko matavimo. Nors laikrodžius keičia mobilūs telefonai, atliekantys ir laiko rodymo funkciją, bet laikrodis visgi išlieka populiarus mechanizmas, skirtas ne tik laikui rodyti, bet ir stilingai atrodyti.

Ilgaamžė praeitis

Laikrodžių istorijos pradžia nukelia į senovės civilizacijas, kur būtinybė matuoti paros dalis paskatino egiptiečius, graikus ir romėnus sukurti saulės ir vandens laikrodžius. Vakarų europiečiai perėmė šias technologijas, tačiau apie XIII a. poreikis tiksliai matuoti laiką paskatino viduramžių amatininkus išrasti mechaninį laikrodį, kuris tenkino vienuolynų ir miestų bendruomenių poreikius, tačiau nebuvo pakankamai tikslus. Įdomu tai, kad XIX a. moterys nešiodavo apyrankėse įmontuotus laikrodžius, todėl laikrodžiai ilgai buvo tik moteriški. Kišeninį laikrodį teko modifikuoti per I Pasaulinį karą – jį pradėjo tvirtinti prie riešo, nes mūšio lauke taip buvo paprasčiau į jį pažiūrėti. Padedant aktyviai reklamai, po karo jie tapo madingi. XIX a. pradžioje laikrodžiai jau buvo pakankamai tikslūs, bet vis dar labai brangūs. III dešimtmetyje atsirado rankiniai laikrodžiai, kurie prisisuko patys. Šiuolaikiniai laikrodžiai tikriausiai jau nebestebina savo galimybėmis.

Kuris kur pagamintas?

Geriausiais ir prestižiškiausiais pasaulyje laikomi šveicariški laikrodžiai. Elitiniai, patys brangiausi laikrodžiai vertinami kaip turto atributas visame pasaulyje. Jais prekiaujama ir Lietuvos parduotuvėse. Kokios firmos laikrodį pirkti priklauso nuo turimos pinigų sumos. Jei planuojate laikrodžiui skirti 100 – 800 litų, patariama rinktis japonišką. Tai firmų CITIZEN, SEIKO, ORIENT, ADEC arba CASIO laikrodžiai, o šios firmos – nuo seno žinomos visame pasaulyje. Jei nelabai rūpi laikrodžio markė, galite pasirinkti pagal japonų licenziją ir su jų pagamintais mechanizmais surenkamus laikrodžius, kainuojančius 35 – 180 Lt. Jei laikrodis reikalingas tik tam, kad žinotumėte laiką, rinkitės kad ir baltarusišką ELEKTRONIKA, kainuojantį 15 – 43 Lt.

Laikrodžio gamintojas nurodamas užrašu ant ciferblato arba dangtelio. Jeigu užrašyta „Swiss made”, „Made in Japan”, „Swiss” ar „Japan”, tai reiškia, jog jie pagaminti Šveicarijoje arba Japonijoje. Bet jei užrašyta „Swiss Movement”, „Japan Quartz” arba „Japan Movt” – tai laikrodžių mechanizmai šveicariški arba japoniški, bet surinkti jie kitose šalyse. Laikrodžiai, pagaminti Šveicarijoje ir praėję ypatingą Šveicarijos laikrodininkų asociacijos patvirtintą patikrinimą, žymimi užrašu „Geneve”.

Šveicarijos gamintojai numato tokias laikrodžių tikslumo paklaidas: +/- 10 s per mėnesį kvarciniams ir +/- 15 s per parą mechaniniams.

Norint maudytis nenusisegus laikrodžio, patariama rinktis tą, kuris pažymėtas užrašu „Water resistant 100 M”, „Water resistant 10 BAR”, „Water resistant 10 ATM” ir daugiau.. Užrašas „Water resistant” reiškia, kad laikrodis apsaugotas tik nuo atmosferos drėgmės.

Ideali dovana

Visi sutiks, kad laikrodis – puiki dovana. Tačiau reikia žinoti, kokį laikrodį kam dovanoti tinka, kad neįvyktų mažyčių nemalonių nesusipratimų.

Klasikiniai laikrodžiai labiausiai tinka žmonėms, dėvintiems kostiumą ar kaklaraištį. Jauni energingi žmonės labiausiai mėgsta laikrodžius tvirtais, vandeniui atspariais korpusais ir stambiomis apyrankėmis.

Moteriai klasikinis laikrodis odiniu dirželiu tiks, jei ji labai veikli, dirba atsakingą darbą. Nedideli laikrodukai puikiai derės prie išeiginių rūbų.

Studentams tiks iššaukiami, neįprasto dizaino, turintys daug galimybių laikrodžiai. Vaikams rekomenduojami nebrangūs, ciferblatą su arabiškais skaitmenimis turintys laikrodžiai.

Mechaniniai arba automechaniniai tiks vyresniems ir konservatyvių pažiūrų žmonėms. O prestižiniai šveicariški laikrodžiai labiausiai tinka solidžiam žmogui.

Laikrodžių rūšys

Kvarciniai. Jie populiariausi Vakaruose ir turtingose Rytų šalyse. Populiarūs dėl savo patogumo: nereikia užvesti, labai tiksliai rodo laiką, retai genda, o baterijos naujosios kartos laikrodžiuose tarnauja 2 – 10 metų. Mechanizmą, kuris eina remiantis elektroniškai skaičiuojamais kvarco svyravimais, maitina galvaninis elementas. Dabar gaminami tokie kvarciniai laikrodžiai, kuriems visai nereikia keisti baterijų – juos pakrauna saulės arba rankų mosto energija.

Mechaniniai. Jais vadiname tokius, kurių mechanizmą varo jų pačių sukuriama mechaninė spyruoklės arba svarsčių jėga. Juos reguliariai reikia užvesti, prisukti. Šiuos laikrodžius dažniausiai renkasi žmonės, mėgstantys mechaniką, kolekcionieriai arba daug metų nešioję ir neturėję problemų. Geros kokybės mechaninis laikrodis kainuoja nemažai. Mechaninių (o kartu ir kvarcinių) laikrodžių pagalbinės funkcijos gali būti kalendorius, chronometras, žadintuvas, tamsoje šviečiančios rodyklės.

Skaitmeniniai (elektroniniai). Tai tokie laikrodžiai, kurie laiką rodo skaitmenine indikacija savo displėjuje – ciferblate, skaitmeniškai skaičiuodami kvarco svyravimais. Jie gana tikslūs, patikimi, bet ne visada atitinka laikrodžio kaip papuošalo paskirtį. Galimybės labai didelės: gali būti įmontuotas elektroninis kalendorius, užrašų knygutė, skaičiuoklė, termometras, kraujospūdžio matavimo aparatas, barometras ir pan.

Apyrankės. Kurią kada rinktis?

Medžiaginis dirželis (cloth band). Šis laikrodžio dirželis gaminamas iš audininės medžiagos, dažniausiai kaprono, patvarumu kartais lenkia ir natūralią odą. Dažniausiai naudojamas sportiniams ir jaunuoliams skirtiems laikrodžiams.

Natūralios odos dirželis (genuine leather band). Šis dirželis pagamintas iš natūralios odos. Labiausiai vertinami ir brangiausi yra krokodilo ir stručio odos dirželiai. Odos paviršius gali būti lakinis arba matinis. Renkantis dirželį, verta atkreipti dėmesį į jo dydį, kuris nurodomas atvirkščioje dirželio pusėje milimetrais.

Nerūdijančio plieno apyrankė (stainless steel band). Pagaminta iš nerūdijančio plieno, todėl nesibraižys, nepakeis spalvos, nesulūš, nekels alergijos odai, bus tvirta ir patikima.

Odinis dirželis (leather band). Pagamintas iš odos, bet kai kuriais atvejais naudojamas ir odos pakaitalas.

Plastmasinis dirželis (plastic band). Dirželis pagamintas iš plastmasės. Daugiausia naudojamas vandeniui atspariems laikrodžiams, nes vanduo plastmasės ilgaamžiškumui turi mažai įtakos.

Laikrodžių terminologija

Analoginis laikrodis (analog watch). Tai laikrodis, rodantis laiką rodyklių pagalba.

Antras laikas (dual time). Laikrodis vienu metu gali rodyti du skirtingus laikus: vieną esamą, o kitą – kitos laiko juostos laiką.

Laikrodžio dangtelis (back). Tai dangtelis, kuriuo atidaromas-uždaromas laikrodžio korpusas, esantis kitoje ciferblato pusėje. Dažniausiai visą laiką kontaktuoja su žmogaus oda.

Laikrodžio korpusas (case arba base). Tai laikrodžio pagrindas, į kurio vidų montuojamas mechanizmas su ciferblatu ir rodyklėmis, viršuje įstatomas stikliukas, o iš apačios uždaromas dangtelis.

Laikrodžio stikliukas (glass). Dažniausiai naudojamas plastikas, mineralinis, grūdinto kristalo ar safyrinis stiklas.

Ličio baterija (lithium). Naujos kartos, ilgai neišsenkanti ličio baterija. Pastaruoju metu tarnavimo amžius siekia 10 metų.

Baterijos ilgaamžiškumas (long battery life arba battery). Žymėjimas, nusakantis baterijos ilgaamžiškumą. Šalia žymėjimo esantis skaičius dažniausiai reiškia, kiek metų laikrodis eis su standartine baterija. Jei laikrodyje yra daugiau funkcijų (garsinis signalas, apšvietimas, vibracinis skambutis), turi būti nurodyta, kiek laiko per parą jomis galima naudotis.

Ciferblatas (dial). Laikrodžio korpuso dalis, esanti po stikliuku, ant kurios sužymėtos laiko matavimo padalos.

Astronominis laikrodis (astronomic(al)). Laikrodis, turintis Mėnulio fazės, Saulės patekėjimo ir nusileidimo, o kai kuriais atvejais, planetų ir žvaigždžių judėjimo indikatorius.

Automechaninis laikrodis (automatic arba perpetual). Mechaninis laikrodis, kurio nereikia prisukti, jis automatiškai užsiveda nuo rankos judesio. Jo užvedimo spyruoklė užsiveda nuo besisukančio apie savo ašį inercinio rotoriaus.

Reversiniai laikrodžiai (reverse). Vadiname tokius, kurie turi korpusą su dviem ciferblatais ir rodyklių komplektais: įprastoje vietoje ir kitoje pusėje, kur paprastai būna dangtelis. Abiejų dizainas paprastai skiriasi, todėl vieną laikrodį galima nešioti kaip du skirtingus.

Titaninis laikrodis (titanium). Jų korpusas yra pagamintas iš labai lengvos, tvirtos, nealergiškos ir pastaruoju metu madingos medžiagos – titano lydinio.

Šviesos energijos laikrodžiai (solar power, arba eco drive, arba light powered). Šviesos energija prasiskverbia pro laikrodžio ciferblatą ir paverčiama elektros energija, kuri pakrauna laikrodžio akumuliatorių.

Atsparumas vandeniui (water resist arba wr, arba water proff). Nusako laikrodžio atsparumą vandeniui.

Automatinis kalendorius (auto calendar). Automatinio kalendoriaus nereikia perstatinėti ištisus metus. Jame jau yra užprogramuota, kiek koks mėnuo turi dienų. Rankiniu būdu turėsite perstatinėti tik keliamųjų metų vasario 29 dieną.

Visiškai automatinis kalendorius (full auto calendar). Visiškai automatinio kalendoriaus niekada nereikia perstatinėti. Jame jau užprogramuota, kiek koks mėnuo turi dienų. Automatiškai pasikeičia netgi keliamųjų metų vasario 29 dieną.

Smūgiams atsparūs laikrodžiai (shock resistant arba shock protected). Dažniausiai juose mechanizmai tvirtinami ant specialių smūgius amortizuojančių atramų – amortizatorių. Gaminami masyviuose korpusuose, įstatomi storesni nei įprasta stikliukai ir dangteliai.

Garsiai skambantis signalas (loud alarm). Ypatingai garsiai skambantis laikrodžio signalas.

Garsinis signalas (alarm arba alarm function). Laikrodžio garsinis signalas, dažniausiai signalizuoja: žadintuvas, lygios arba nustatytos valandos pranešimas, laiko atkarpos matavimo pabaiga.

Kasdieninis garsinis signalas (daily alarm). Laikrodis garsiniu signalu kiekvieną dieną praneša, kad atėjo nustatytas laikas.