„Mados infekcija“- 2011 ruduo

2011 lapkritis

Nuo 1999 metų Lietuvoje rengiami mados renginiai – festivaliai ,,Mados infekcija” tapo jau tradicija ir laukiama šventė ne tik mūsų dizainerių ir visų besidominčių naujaisiais jų darbais, bet ir svečių iš kitų šalių. Paprastai šis renginys būdavo rengiamas kartą per metus, bet šį kartą buvo nuspręsta kitaip. Šį rudenį buvo proga dar kartą atvykti į ,,Mados infekciją”.

Šiemetiniame, 12 – ajame pasirodyme ant podiumo galėjome pamatyti pirmąsias šio festivalio rudenines kolekcijas, kurias pristatė Lietuvos ir užsienio dizaineriai bei kūrybiniai duetai. Ypatingos tviskančios prabangos, pasižyminčios turtingais atributais, nebuvo pastebėta, bet eksperimentavimo, meno, daug naujų idėjų kolekcijose netruko.

Šią kasmetinę mados šventę mados mylėtojai galėjo stebėti kelias dienas. Kaip ir buvo nuplanuota, per pirmajį pasirodymą ant podiumo galima buvo matyt daugiau eksperimentuojančių dizainerių naujus kūrybinius darbus. Tai buvo ne tik Lietuvos rūbų modeliuotojai, bet ir svečiai – mados pristatymo dalyviai iš užsienio. Kita kolekcijų diena buvo skirta daugiau elegantiškesnėms kolekcijoms.

Dizainerė Sandra Straukaitė – ,,Mados infekcijos” idėjinė organizatorė ir įkvėpėja pristatė savo naują kolekciją ,,Proto Tipai”, kuri pasižymėjo paprastu originalumu. Joje karaliavo tik dvi spalvos – šviesi, beveik balta ir tamsi, juoda spalvos, kurias ji tapatina su žmonėmis pagal nuotaikas. Labai konstruktyvus modelių sukirpimas, patogūs rūbai, nors ir nenusakomo dydžio. Dizainerė pirmenybę teikia natūralioms medžiagoms, tokioms kaip medvilnė, linas, todėl ir jos kolekcijoje vyravo šie audiniai. Modelius lydėjo meksikietiška muzika ir garsūs plojimai.

Gan įdomią kolekciją ,,Mados infekcijai” 2011 rudenį pristatė kita mūsų dizainerė Gabrielė Januškevičiūtė. Savo naująjį kūrinį pavadinusi ,,111111″, nepagailėjo didelės geometrinės temos – modeliai puikavosi išmarginti įvairiais zigzagais, rombais. Be klasikinės baltos ir juodos spalvos, prie įdomaus kirpimo rūbų galima buvo stebėti originalų mėlynos, raudonos spalvos derinį. Pati dizainerė mėgsta abstraktų meną, tai ir jaučiasi jos naujosios kolekcijos pristatyme. Gabrielė Januškevičiūtė yra perspektyvi dizainerė ne tik mūsų šalyje, ji yra dviejų tarptautinių mados konkursų ,,Fasfion Assembly” ir ,,Stils un Mode” nugalėtoja.

Lidija Larionova – dizainerė, turinti jau daugiau kaip dešimties metų patirtį rūbų modeliavimo srityje. 2011 metų rudens ,,Mados infekcijos” pasirodyme ji pristatė naujausią savo kolekciją ,,(Pro) forma”, kuri ryški savo griežtu paprastunu, praktiškumu. Kadangi šios mados kūrėjos akys krypsta ne į romantiškąją pusę, o daugiau į šiuolaikišką veržlią moterį, tai ir modeliai sukurti su minimalistiniais elementais, skirti įvairaus amžiaus dailiosios lyties atstovėms.

Diana Kuzmickaitė ir Aušra Urbanavičiūtė – tai puikus besiderinantis dizainerių duetas. Tiesa gan jaunas, nes ,,Mados infekcijos” renginyje dalyvauja tik trečią kartą. Šios merginos pristatė kolekciją ,,Synesthesia”, kuri buvo gerai įvertinta mados kritikų ir stebėtojų.

Dar vienas dizainerių duetas papuošė 12 – ąją ,,Mados infekcijos” šventę – pasirodymą. Tai Ieva Ševiakovaitė ir Jolanta Rimkutė. Kolekcija ,,Baltai” atspindėjo ryšį tarp praeities ir ateities, gamtos sąlytį su dabartiniu žmogumi. Modeliams pritaikyti natūralūs audiniai: linas, medvilnė, vilna, spalvos taip pat universalios – pilkos, rusvos, juodos. Drabužių spalvos puikiai derėjo prie dizainerės minties.

Mūsų kaimynai latviai dizaineriai Marite Mastina ir Rolandas Peterkopsas mados gerbėjus pradžiugino pristatydami kolekciją ,,Epizodas 1″, kuri imponavo savo savitumu. Švelnios asmenybės savęs ieškojimas, noras ir pastangos išgyventi nelengvame mūsų amžiuje, išlaikyti savo neliečiamybę – atsispindėjo naujojoje ,,Mareunrol’s dueto kolekcijoje. Marite Mastina ir Rolandas Peterkopsas mados srityje ne naujokai, jie net kelis kartus iš eilės savo šalyje yra pelnę geriausių Latvijos mados dizainerių vardą (2006-2007m.). Kaip šioje, taip ir visose savo pristatomose kolekcijose šie dizaineriai visada parodo tam tikrą istoriją, tikslą. Šiuolaikiškas avangardinis stilius yra labai priimtinas, kiekviena rūbo detalė tarsi byloja apie savo paskirtį. Todėl ,,Mareunrol’s drabužiai yra dėvimi ir nešiojami. Savo prekinį ženklą garsina nuo 2002 metų.

,,Mados infekcijos” renginio metu buvo galimybė susipažinti su stilingu ekstravagantišku dizaineriu iš Vokietijos (Germany) Patrick’u Mohr’u. Tai vienas iš festivalio dalyvių, jis pristatė savo naujausią kolekciją ,,I want mohr”. Joje modeliai skirti tiek vyrams, tiek moterims, pasižymintys paprastomis, kasdieninėmis formomis. Daug geometrinių siluetų iš natūralių audinių, tokių kaip medvilnė, vilna, – visa tai įkvepia kolekcijai avangardinį stilių, bet kartu ir parodo, koks jis paprastas ir pritaikomas gyvenime.

Labai moterišką, puoštą romantiškų spalvų su šiurkščiom medžiagom deriniu, kolekciją ,,Mados infekcijai” pateikė viešnia dizainerė iš Nyderlandų (Netherlands) Ilja Visser. Ji pristatė olandų prekės ženklą ,,Ready to fish”, kuriuo yra žymimi ne tik drabužiai, bet ir kvepalai, net baldai.

Festivalio ,,Mados infekcija” metu pasirodė ir dizainerės Jurgitos Januškevičiūtės gan romantiška kolekcija ,,Sparnuotės”, kurioje pagrindinė mintis ir idėja buvo ,,sparnuotas” žmogus su savo fantazijom, norais ir galimybėmis. Norinčiam ,,skristi” padeda nematomos būtybės, bet žmogus jomis tiki. Tai dizainerė ir norėjo perteikti savo kolekcijoje. Jurgita Januškevičiūtė jau daug metų dirba rūbų modeliavimo srityje ir beveik kasmet dalyvauja ,,Mados infekcijoje”.

Gan įdomią drabužių kolekciją pristatė britų dizainerių duetas Cunnington&Sanderson, tai trijų kolekcijų junginys: ,,Hail Mary”, ,,Mourning Weeds” ir ,,Omitted”. Visi modeliai tarsi simbolizuoja emonacionalų trapų moteriškumą, yra gan intymūs.

Lina Gudanavičiūtė – Lietuvos dizainerė pristatė, galima sakyti, valiūkišką žaismingą kolekciją, pavadinusi ją ,,Pižamos”. Pats pavadinimas kalba apie kolekciją, nes dizainerė modeliuose ieškojo konstruktyvių sprendimų tiek dienai, tiek nakčiai visom prasmėm.

,,Mados infekcijos” stebėtojai su įdomumu sekė viešnios iš Danijos (Denmark) dizainerės Barbara i Gongini pasirodymą. Neįprasti modeliai niūriais veidais priminė kažką mistiško ir nesuprantamo, įvairūs vizualiniai motyvai, drąsus eksperimentavimas su formomis bylojo apie savitą grožio ir meno supratimą.

Kolekcija ,,Drapana skudure”, kurią pristatė dizainerė Milda Čergelytė linksmiau nuteikė publiką. Drąsiai ryškios violetinė, turkio spalvos tarsi simbolizavo kokia turi būti moteris. Tai drąsi, tobula ir kartu romantiška, kartais iššaukianti, kartais rami ir tyli.

Lietuvos dizainerė Eglė Žiemytė šį rudenį pristatė naująją savo kolekciją ,,Balta varna”. Žiūrovai galėjo grožėtis šviesių spalvų gama spindinčiais modeliais, jų ekstravagancija ir dvelkiančiu gaivumu.

Nemažai plojimų sulaukė ir dizainerės Lauros Dailidėnienės kolekcija ,,Visionair”. Ji išsiskyrė įdomiu pristatymu, sukurta tinkama atmosfera. Modeliai atrodė labai moderniai, jausmingai, pritaikyti ir stiklo elementai.

Ant ,,Mados infekcijos” podiumo turėjome malonumą išvysti dizainerį Irakli Nasidzę. Jis buvo pirmasis dizaineris gruzinas, 2002 metais sudalyvavęs Paryžiaus mados savaitėje. Jis taip pat Paryžiuje turi savo vardo namus. Šis žmogus yra įdomus menininkas, dievinantis mezgimą, pats sugalvojęs begalę sudėtingų raštų. Jo pristatytoje kolekcijoje dominuoja šilkas, kašmyras, moheris, drabužiai puošti įdomiomis siūlėmis, įspūdingiausia pristatyme buvo nuotakos suknelė.

Šis ,,Mados infekcijos” rudeninis pristatymas buvo pirmas, bet ne paskutinis. Lietuvos mados renginio prodiuserė Renata Mikailionytė mus pradžiugino žinia, kad šis festivalis bus organizuojamas ne vieną, kaip buvo vienuolika metų, o du kartus per metus. Tuomet bus didesnė galimybė tiek dizaineriams, tiek mados gerbėjams labiau susipažinti, pasireikšti ir, svarbiausia, suprasti vieni kitus beribėse meno platybėse.