Kvapų magija

2011 spalis

Gyvenime mus supa daugybė kvapų. Vieni nuteikia gerai, pakelia nuotaiką, arba nuramina ir atpalaiduoja. Kiti suerzina, sukelia šleikštulį ar pasibjaurėjimą. Kodėl taip yra?

Jau senovėje buvo žinoma, kad kvapai mus veikia ypatingai. Jie gali pakeisti nuotaiką, sustiprinti jausmus, sužadinti aistrą ir net gydyti. Tad senieji žyniai iš augalų išgautų aromatingų aliejų pradėjo gydyti žmones. Taip dvidešimto amžiaus pradžioje gimė mokslas – pavadintas aromaterapija. Aromaterapijos pagrindą sudaro žinios apie natūralių eterinių aliejų teigiamą įtaką žmogaus organizmui, gydomąjį poveikį. Svarbu yra tai, jog gydymas kvapais nesukelia šalutinio poveikio ir yra nekenksmingas žmogaus organizmui. Tačiau, visada reikia atminti, kad tai yra taip pat vaistas, kurį reikia vartoti saikingai ir atsargiai. Geriausia apsvarstyti, kokios problemos, rūpesčiai kankina, o tada pasirinkti augalą ir mėgautis jo skleidžiamu aromatu.

Mėta

Nuo seno žinoma, kad mėtų kvapas slopina pykinimą. Dėl šios priežasties medicinoje mėtos aliejus pradėtas naudoti kaip priemonė, padedanti po operacijos nugalėti šleikštulį. Mėtą patariama naudoti norint susikoncentruoti, susikaupti, atsikratyti įtampos ar migrenos. Dėl gausių eterinių aliejų, mėta – puikus vaistas nuo peršalimo ligų. Patarimas: dažnai būna taip, kad po sunkios darbo dienos, ar esant nemalonioms emocijoms, sunku užmigti. Tokiu atveju geriausia šalia savęs pasidėti pagalvėlę, prikimštą mėtų. Jų aromatas ne tik atpalaiduos, bet ir padės užmiršti visus dienos rūpesčius.

Vanilė

Šaltą rudens vakarą liūdesį ir blogą nuotaiką puikiai nugalės vanilės skleidžiamas kvapas. Šis augalas buvo žinomas jau senovės actekams, kurie jį naudojo pagardinti gėrimus. Vanilė ne tik stiprina šilumos pojūtį, suteikia jausmingumo, tačiau yra ir stiprus afrodiziakas. Tai išaiškėjo aštuonioliktame amžiuje Vokietijoje, kai mokslininkai tirdami vanilę, atrado, jog jos ekstraktu išgydoma impotencija. Patarimas: tyrimai parodė, jog vanilės kvapas daug stipriau veikia vyrus, nei moteris. Tad merginai, einančiai į pasimatymą su vaikinu, patartina pasikvepinti vanilės kvapo kvepalais, o norint sukurti jaukią ir romantišką aplinką, pakanka kambaryje uždegti vanilės kvapo žvakutę. Šis aromatas nepalieka abejingo nei vieno stipriosios lyties atstovo.

Levanda

Šis augalas skleidžia malonų ir stiprų aromatą, kuris panaikina nuovargį, slopina įtampą, atpalaiduoja, mažina raumenų ir sąnarių skausmus. Tinka gydyti miego sutrikimus, padeda atsikratyti depresijos. Levanda turi antiseptinių savybių, tad naudojama sergant bronchitu, gripu ar kitomis peršalimo ligomis. Levandos aliejus ir smilkalai yra puikūs antidepresantai, kurie taip pat naudojami esant galvos svaigimui, silpnumui. Patarimas: vasarą, prieš einant miegoti, virš atviro lango pakabinkite porą šluotelių džiovintų levandų. Jų skleidžiamas aromatas ne tik padės greičiau užmigti, bet ir padarys miegą ramų ir gilų. Be to, levandų kvapo neapkenčia vabzdžiai, tad galėsite nesibaiminti, jog jų priskris į kambarį pro atvirą langą.

Rozmarinas

Lietingą ir apsiniaukusią dieną retas kuris randą jėgų kibti į darbus. Slogią nuotaiką ir tingumą gali padėti nugalėti rozmarinas. Jis ne tik naudojamas kulinarijoje kaip prieskonis, – šio augalo aromatas yra vienas iš labiausiai stimuliuojančių. Labai gerai rozmariną naudoti tiems, kurie ruošiasi egzaminams, nes rozmarinas gerina atmintį. Viduramžiais buvo tikima, kad rozmarinas teikia džiaugsmo ir padeda išsaugoti jaunystę. Patarimas: lietingomis rudens dienomis dažną apima liūdesys, sumažėja darbingumas. Nepasiduokite tokiai nuotaikai! Atitraukite visas užuolaidas, kad į kambarį patektų daugiau šviesos. Tada į šaukštą vandens įlašinkite tris lašus eterinio rozmarinų aliejaus ir pakaitinkite ant ugnies. Kambarys prisipildys nuostabaus rozmarinų aromato, kuris nuvys slogias mintis ir padės atrasti jėgų darbui.

Cinamonas

Savo tėvynėje Šri Lankoje cinamonas vadinamas dievų dovana. Manau, dėl to niekas nesiginčys, nes nuo seno cinamonas naudojamas ne tik kaip prieskonis, bet ir kaip gydomoji priemonė. Cinamono aromatas didina apetitą, tonizuoja, numalšina irzlumą. Cinamoną patartina vartoti tiems, kas serga depresija, nes jo kvapas stiprina valią ir pasitikėjimą savimi. Puikiai tinka vyrams, nes žadina jų seksualumą. Patarimas: jei rengiate gimtadienį ar šiaip susitikimą su draugais, ant stalo visada padėkite kvapaus augalų mišinio ar dekoratyvinių puokštelių su cinamonu. Jo skleidžiamas aromatas leis pasitikėti ne tik savimi, bet ir kitais.

Citrina

Jau senovės graikai citrinas vertino už jų skleidžiamą gaivų ir švelnų aromatą. Šiais laikais be citrinos neapsieina kulinarija, konditerija taip pat ir aromaterapija. Jos gaivus aromatas nuteikia džiugiai, suteikia naujų jėgų. Labai tinka žmonėms, kurie dirbdami greitai pavargsta, arba tiems, kas dirba sunkų protinį darbą, nes citrinos skleidžiamas kvapas didina darbingumą, skatina naujų minčių atsiradimą. Patarimas: Daugelis pradėdami dieną griebiasi kavos puodelio. Neskubėkite – kava nors ir tonizuoja, tačiau neigiamai veikia mūsų kraujo sistemą. Geriau atsisukę į rytus, išgerkite stiklinę vandens su citrina. Nepatikėsite, tačiau toks ritualas daug efektyvesnis nei kava, nes citrina suteikia jėgų, o rytmetinės saulės spinduliai galutinai pažadina iš miego.

Jazminas

Senovėje jazminas laikytas meilės simboliu. Ko gero neveltui, nes jo svaigus aromatas sužadina švelnius jausmus, skatina simpatiją. Žmogui nuo šio aromato kyla noras būti žaviu ir patraukliu. Jazminas skatina kūrybingumą, slopina nuovargį, apatiją, gydo nervinius susirgimus. Jo žiedais skaninama arbata, kuriai jis suteikia švelnų ir egzotišką aromatą. Patarimas: po sunkios darbo dienos leiskite sau pasimėgauti egzotiškais Rytų aromatais – išsivirkite žaliosios arbatos su jazminais. Šis gėrimas atpalaiduos, nuramins jus, padės apsvarstyti dienos įvykius ir pasiruošti rytdienai.

Rožė

Vakarų pasaulyje rožė laikoma kilmingiausia, meilę simbolizuojančia, gėle. Rožės aromatas ramina ir balansuoja nervų sistemą, padeda atsikratyti depresijos, streso. Rožės kvapus patartina naudoti žmonėms, kuriuos kankina košmarai arba nerimas. Net žymusis aiškiaregys Nostradamas vertino  rožės gydomąsias savybes. Jos žiedų ekstraktą jis naudojo kaip vaistą nuo maro. Patarimas: rožė taip pat yra ir stiprus afrodiziakas, kuris skatina meilę, švelnius jausmus, ir pasitikėjimą vienas kitu. Tad nebijokite savo mylimam žmogui dovanoti rožių, kurių aromatas užpildys širdį meile.

Žaliasis mandarinas

Mandarinas yra citrusinis augalas, kuris labiausiai paplitęs Azijos, Kinijos ir Japonijos tropikuose. Mandarinai pirmą kartą pasiekė Europą tik XIX amžiuje, kai juos čia iš Pietryčių Azijos atgabeno Mišelis Tenoras. Tada jie taip išpopuliarėjo, kad iki šiol pagal suvartojimą užima antrą vietą tarp citrusinių vaisių. Mandarino aromatas ramina ir tonizuoja, kuomet žmogus yra suirzęs, gaivina, kuomet sunku kvėpuoti. Teikia optimizmo ir energijos, noro dirbti ir veiklumo. Mandarinų aromatas padeda protui rasti optimaliausius sprendimus. Aromaterapijos specialistai mandarino aliejų pataria naudoti esant nervinei įtampai, silpnumui. Mandarino aromatas puikiai tinka norint numalšinti stresą, irzlumą, nemigą, poilsio trūkumą. Patarimas: jei trokštate energijos antplūdžio, džiaugsmingos nuotaikos, tuomet susipjaustykite mandariną griežinėliais ir sudžiovinkite. Juo galėsite ne tik papuošti kambarį, bet ir mėgautis veiksmingu mandarino aromatu.

Lotoso žiedas

Daugelyje Rytų kraštų lotosas – švelnumo, dieviškumo ir tyrumo simbolis. Kinijoje jis – dieviško grožio, Indijoje – tyrumo ir išminties gėlė, svarbus kiekvienos transcendentinės Dievybės atributas. Baltasis lotosas – šventa šviesos gėlė. Jos baltas vainikas yra absoliutaus grakštumo ir elegancijos simbolis, kuris simbolizuoja ir moteriškumą. Jo turtingas, geismingas, atpalaiduojantis kvapas – tobulybės įsikūnijimas, kuris jaudina savo nepaprastai švelnia didybe. Lotosas yra saulės, kūrimo, vaisingumo, tyrumo, meilės, harmonijos, santarvės simbolis. Lotoso aromatas yra lengvas, šviežias, šiek tiek saldokas. Jis padeda suvokti savo prigimtį, troškimus. Gaivina kūną ir jausmus, stiprina intuiciją ir mąstymą. Indijoje tikima, kad lotosas teikia dvasinės švaros. Patarimas: norėdamos, kad jūsų oda būtų atsipalaidavusi, plaukite veidą lotoso žiedų vandeniu, kuriame gausu mikroelementų, mineralinių druskų, eterinių aliejų. Norėdamos pasitikėti savimi įvairiuose susitikimuose, riešo vidinę pusę patepkite lotoso aliejumi. Jis nuramins ir suteiks drąsos išsakyti savo troškimus.

Greipfrutai

Greipfrutai – jauniausia citrusinė kultūra. Šie vaisiai kildinami iš Centrinės Amerikos atogrąžų miškų. Į Europą atvežti tik XIX amžiuje, jie greitai čia paplito – buvo pradėti auginti Ispanijoje, Graikijoje ir Izraelyje. Lupdami greipfruto žievelę ar jį pjaustydami, jaučiame malonų, gaivų aromatą, kurį skleidžia šių vaisių išskiriami eteriniai aliejai. Greipfrutų eterinio aliejaus gaivus aromatas tonizuoja, suteikia energijos, subalansuoja emocijas. Tai gerai žinomas antidepresantas. Eterinis greipfrutų aliejus visų pirma kovoja su fiziniu ir protiniu pervargimu, pakelia energiją ir stiprina imunitetą. Ypač tinka moterims, nes palengvina problemas, susijusias su menstruacijų ciklo sutrikimu. Patarimas: jei grįžote tiesiog išsunkta po ilgos darbo dienos ar sunkaus fizinio krūvio, prisileiskite vonią karšto vandens, įsilašinkite keletą lašų greipfrutų eterinio aliejaus ir mėgaukitės nepakartojama gaiva, kuri greitai atgaivins ne tik jūsų kūną, bet ir sielą.

Imbieras

Imbieras – tropikų augalas, nuo senų laikų žinomas kaip prieskonis ir vaistas dėl savo stimuliuojamų bei afrodiziakinių savybių. Šis augalas jau senovės egiptiečių, romėnų ir graikų buvo naudojamas kulinarijoje ir medicinoje. Imbieras auginamas vakarų Indijoje, Floridoje, Afrikoje ir Japonijoje. Imbiero eterinis aliejus yra ypač tonizuojantis. Aromaterapijoje naudojamas sumažinti įsitempimą ar tiesiog pavargus. Patarimas: Jei jus užpuolė rudeninė depresija, tuomet imbieras kaip tik jums. Nusipirkite imbiero šaknį, ją nulupkite, sutarkuokite, įdėkite medaus, įspauskite citrinos sulčių ir viską sumaišykite. Į puodelį įsidėję arbatinį šaukštelį masės, ją užpilkite karštu vandeniu ir šiek tiek palaikykite. Uoskite ir mėgaukitės imbierine arbata, kuri išsklaidys visas blogas mintis, pagerins jų koncentraciją ir suteiks energijos.

Bergamočiai

Bergamočiai paplitę Italijoje, Ispanijoje ir Vakarų Afrikoje. Šie medžiai, siekiantys iki 5 metrų aukščio, yra labai lepūs, todėl jų eterinis aliejus yra brangiausias iš visų citrusinių vaisių. Bergamočių aliejus pasižymi švelniu, gaiviu citrinų aromatu. Gali būti naudojamas malšinti depresijai, melancholijai, neigiamai nuotaikai, nuovargiui, irzlumui, stresui. Sakoma, kad bergamočiai padeda norintiems mesti rūkyti. Patarimas: bergamočiai pagerina moterų ir vyrų seksualines funkcijas. Todėl kambaryje, kuriame dažniausiai praleidžiate savo romantiškiausias valandėles, nuolatos smilkykite bergamočių eterinius aliejus. Taip pat galite vienas kitą atpalaiduoti švelniu masažu su bergamočių aliejais.

Kvapioji kananga (Ylang-ylang)

Tai Malajų salyno augalas, vadinamas „gėlių gėle”. Taityje jis laikomas namų, būsto ir šeimos globėju bei saugotoju. Manoma, kad ten, kur jis klesti, susidaro kūrybinga, vaisinga ir apsauganti aura. Kvapiosios kanangos eteriniai aliejai pasižymi afrodiziakinėmis savybėmis, veikia emocijas, gerina nuotaiką, padeda nugalėti baimę, susikoncentruoti, suteikia pasitikėjimo, ryžto. Geismingas kvapiosios kanangos aromatas suteikia kūnui ir sielai geros savijautos bei pasimėgavimo jausmą. Patarimas: jei rengiate intymų vakarėlį ir norite ypatingos nuotaikos, tuomet į lininius maišelius prisikimškite džiovintos kvapiosios kanagos ir pasidėkite juos kambaryje, kuriame vakarėlis vyks. Kvapiosios kanagos skleidžiamas aromatas padės visiems atsipalaiduoti ir pajusti palaimą.

Šokoladas

Majai ir inkai šokoladą vadino „dievų dovana”. Šokoladas buvo laikomas seksualinį potraukį skatinančiu produktu, vartojamas tik specialiomis progomis ir tik turtingųjų. Niekas nepaneigs, kad pasaulyje nėra tokio žmogaus, kuriam būtų nemalonus šokolado kvapas. Jis veikia atpalaiduojamai, raminamai. Šokolado skleidžiamas aromatas kelią nuotaiką, padeda susikaupti, išsklaido bet kokius stresus, įtampą. Jis tinkamas ir tiems, kuriems reikia papildomos energijos. M. Roach yra pasakęs, jog net delikatesiniai ikrai nesukelia žmonėms tokių aistrų kaip šokoladas. Šokolado aromatas užlieja visą esybę, sušildo net jausmus. Patarimas: artėja šaltos dienos, kuomet norisi visą laiką praleisti namuose. Tam, kad valandos neprailgtų, pasikvieskite draugių ir surenkite šokolado fondiu vakarėlį. Galėsite į karšto šokolado masę mirkyti vaisius, uogas. Šis saldumynas suartins, leis išsikalbėti, padės nejausti rudeninio šalčio.

Mira

Miros vertingumą patvirtina iš Biblijos žinoma istorija apie tai, kaip gimusį Kristų aplankė trys karaliai, dovanų atnešdami aukso, smilkalų ir miros. Mira buvo dovanojama kaip šventumo ir švarumo simbolis. Senovės Egipte mira buvo naudojama religinėms apeigoms bei mumifikavimui, gydymui ir kosmetikai. Mira dvelkia stipriai, gaiviai, skvarbiai ir turtingai. Mira pasižymi tonizuojamu poveikiu. Jos aromatas stimuliuoja, šildo ir gaivina. Tinkamas ir tuomet, kai kankina apatija ir nuovargis. Jei jums sunku kontroliuoti emocijas, rasti išeitį iš sunkių aplinkybių, tuomet mira jums taip pat gali padėti. Patarimas: jei žinote, jog jūsų laukia sunki diena ir daug darbo, tuomet smilkykite mirą, kuri leis atitolinti nuovargį ir stimuliuos, leisdama ilgiau išlikti darbingai.

Parengė Inga Tarėlaitė