2011 gruodis
Visame pasaulyje keičiasi mados, senoviniai papročiai tampa paprastesni, labiau priimtinesni pagal sparčiai tobulėjantį gyvenimą. Daugiau paisoma praktiškumo, greitumo, aišku, ir efektyvumo. Daugelį dabartinių žmonių labiau domina naujovės, nei senelių ar prosenelių tradicijos. Ir tai suprantama, nes norima nudžiuginti draugus, gimines, pateikti jiems net ir siurprizų, ne tik tradicinių, kaip ir kur švęsti vestuves, bet ir šiuolaikiškai įdomesnių, suorganizuoti jiems linksmą šventę – džiaugsmingai parodyti visiems kokia ji yra jiems reikšminga ir svarbi.
Bet vis tiek Rytų šalyse labiau laikomasi tradicijų nei europietiškose. Ne išimtis ir Kinija. Pirmiausia, vestuvių datą kinai renkasi tik pagal astrologines prognozes, pasitelkdami mėnulio kalendorių, ieško tik dienų, kurios neša teigiamas emocijas. Pavyzdžiui, nepalankiomis laikomos rugpjūčio mėnesio dienos, nes tuomet vysta Alkanų vaiduoklių festivalis. Tad santuokų skaičius Kinijoje priklauso nuo mėnulio kalendoriaus. Jau bent šios tradicijos laikosi visi šios šalies jaunieji.
Europietiškose šalyse vestuvių dieną simbolizuoja tradicinė balta spalva – jaunosios suknelė, visi papuošimai, net gėlės nuotakos rankose dažniausiai būna baltos. Tai tyrumo, skaistumo, šviesos, ištikimybės simbolis. Priešingai, kinai garbina raudoną spalvą, jiems ji simbolizuoja džiaugsmą ir meilę. Ir nors šiuolaikinėje vestuvinėje madoje vyrauja balta spalva, apie tai byloja ir garsiosios kinų kilmės dizainerės Vera Wang darbai, dauguma kinų visgi pasirenka raudoną spalvą. Laikomasi nuomonės, kad raudonos spalvos dominavimas iš mažos rožės išaugs į didelę, laukiamą – darnią šeimą. Kinai, ruošdamiesi vestuvinei šventei, pirmenybę visgi dažnai suteikia raudonai spalvai, įteikiant svečių pakvietimus, dovanoms, net dažnai ir vestuvinei suknelei.
Ši tradicija giliai įaugusi dabartinio jaunimo tarpe, todėl nemažai besituokiančiųjų jos ir laikosi. Kitas mažas pastebėjimas – šios šalies žmonės teikia reikšmę kokį valandos pusvalandį pasirinkti, – jie visi nori tuoktis antrame valandos pusvalandyje, nes tuomet laikrodžio rodyklė juda į viršų, o tai Kinijoje laikoma geru ženklu.
Pagal kinų tradiciją, jaunoji privalo turėti tris sukneles. Ir nors ne visos šio papročio laikosi, matomai dėl finansinių galimybių, dažnai didesnėse vestuvėse jaunoji kinietė per savo vestuves turi tris sukneles: pirmoji dažniausiai būna balta tradicinė, kuria ji vilki sutuoktuvių ceremonijos metu. Po vestuvinės oficialios dalies, vadinamajai puotai, mergina dažnai puošiasi tradicine suknele pagal kinų papročius. Tuo ji labai pagerbia savo tėvus ir senelius ar prosenelius. O baigiantis vestuvinei šventei mėgstama vėl persirengti kita suknele.
Dar įdomus momentas, kas neaktualu europietiškoms vestuvėms, – Kinijoje gyvuoja tradicija, kad šventės metu būtinai turi būti dvylika patiekalų. Vienas iš jų tradicinis, kaip pas mus kūčiukai per Kūčias, tai keptas paršelis, kuris simbolizuoja gerovę. Arba ryklių pelekų sriuba. Manoma, kad šis patiekalas atneša gerovę, harmoniją ir sėkmę tėvams. Reikia nepamiršti, kad ypač Rytų šalyse, pagarba tėvams ir protėviams yra labai giliai įskiepyta ar įgimta, priešingai nei europietiškose, amerikietiškose ar dar kitose. Todėl kinai, gerbdami savo šeimą, bent minimaliai laikosi nusistovėjusių senovinių tradicijų.
Draugai ar giminės taip pat laikosi tam tikrų papročių sveikinant jaunuosius. Pavyzdžiui, kaip ir pas mus yra populiaru dovanoti vokelį su pinigais, taip pat ir kiniečių tarpe labai dažnai taip daroma. Bet toks vokelis būtinai būna tik raudonos spalvos, jis vadinamas Hong Bao. Nepriklausomai nuo to, kiek įdėta į vokelį, bet kokioje sumoje turi būti skaičius 8 – tai laikoma palankiu ženklu.
Dar labai būdingas kinams bruožas – paisyti tėvų pritarimo, jų nuomonė yra labai svarbi. Dauguma kinų šeimų tvirtai laikosi savo nusistovėjusių normų, tradicijų ir principų, jie išrankiai žiūri kas ateina į jų šeimą. Taip, tai gerbtina, bet vėlgi visa tai, manoma, iš jų tikėjimo bei papročių kertelės, kad tik senas gali būti išmintingu, o jauni visada privalo klausyti jų. Bet gyvenimas diktuoja savo sąlygas, tradicijos bei papročiai labai svarbu, bet svarbiausia suderamumas ir supratimas tarp tėvų ir vaikų. Šiuolaikiškos kinų vestuvės tokios pat kaip ir visame pasaulyje, jos skiriasi tik tuo, kad labai daug jose raudonos meilės spalvos.