Jaunoji meta puokštę

2012 birželis

Vestuvinių tradicijų yra begalės ir kiekviena iš jų turi savąsias šaknis iš senovės. Kaip ir kada  atsirado tradicija – pagauti jaunosios puokštę, kad greičiau ištekėtum.

Kai kurie istorijos šaltiniai teigia, kad viduramžių laikais buvo tikėta papročiu, jog laimę neša gabalėlis audinio, nuplėšto nuo jaunosios suknelės. Didikų šventės būdavo didelės ir vykdavo plačiai. Į vestuves susirinkdavo ne tik giminės, bet net ir ištisi kaimai, išsidėstę aplinkui pilį. Tad ir netekėjusių merginų, reikia manyti, buvo nemažai. Ir jeigu kiekviena iš jų stengdavosi prisiartinti ir atplėšti skiautelę nuo vestuvinės suknelės, tai įdomu ne tik kaip tos nuotakos atrodydavo, bet ir kaip jos jausdavosi. Mums tai atrodo kaip ne visai civilizuotas paprotys. Be to, didikų jaunųjų suknelės buvo siuvamos iš brangių aksominių, šilkinių ar kt. audinių, puošiamos brangakmeniais. Atiduoti suplėšymui tokią brangenybę nebuvo itin malonu ir todėl, manoma, buvo sugalvota męsti džiūgaujančiai publikai kažką kitą. Nuo to ir išliko versija apie puokštės metimą. Kai kuriose šalyse yra tradicija męsti vestuvinę puokštę užrištomis akimis.

Kai kuriose užsienio šalyse kartais jaunosios turi net po dvi gėlių puokštes – vieną tikrąją, o kitą panašią, kurią ir meta draugėms, savąją pasilikdamos sau. Tokiu atveju, alternatyvi puokštė yra dažniausiai daroma iš dirbtinų gėlių, kad būtų patvaresnė, kad neišbyrėtų gėlės, nes norinčios ištekėti jaunosios draugės labai nuliūstų. Taip pat drėgni gėlių žiedlapiai ir lapeliai gali sušlapinti ar sutepti suknelę ir t. t. Dirbtinė puokštė turi privalumą, kad yra  lengvesnė, o mergina, sugavusi puokštę, gali ją laikyti iki savo vestuvių ne vienerius metus. Tačiau Lietuvoje turėti dvi vestuvines puokštes yra retas atvejis. Baigiantis vestuvių iškilmėms, nuotaka savo puokštę mesdama perleidžia kitai merginai, norinčiai ištekėti.

Jaunoji prieš atsisveikindama su puokšte, dar pozuoja fotografui, kai tuo metu nekantraujančios netekėjusios merginos budriai stebi – kaip pagauti tuoj tuoj beskrisiančią savo svajonę. Sugauti vestuvėse jaunosios puokštę – geras ženklas, kuris pakelia nuotaiką ir sustiprina viltis.