Išnykusi majų civilizacija

2013 sausis

01_Sukuh_piramide_sventykla_Javos_saloje_Indonezija_Nuotr_creepywitch_blogspot_com 02_Sukuh_sventykla_Javos_saloje_Saltinis_Marina_&_Enrique

Išnykusi majų civilizacija paliko nemažai įrodymų apie savo egzistavimą ir klestėjimą. Tačiau pasigendame to, kas paaiškintų iš kur majai gaudavo tiek vertingų žinių, kad galėjo pažangiai vystyti savo civilizaciją. Jie ne tik išmanė astronomiją, gerai pažinojo dangų, žvaigždes, bet ir buvo geri matematikai, statybininkai, žemdirbiai. Gyvendami šiame techniškai gerai išsivysčiusiame (kaip patys manome) laikmetyje, net neįsivaizduojame, ką ypatingo galima pamatyti, tuo labiau sužinoti apie dangų be specialiųjų prietaisų, gal teleskopo arba bent jau be akinių. Į senąsias civilizacijas jau nebežiūrime iš aukščiau, tikėdami, kad žmonija tobulėja ir geriau apie viską išmano už vakar gyvenusius. Anaiptol, pasirodo, kad senosios civilizacijos, galbūt, daugiau žinojo už nūdienį žmogų. Liūdna. Pasaulio istorikai, mokslininkai kasdien analizuoja ir didelį dėmesį skiria senosioms civilizacijoms – tai raktas nuo seifo, kuriame gali glūdėti žmonijos prado paslaptis.

Majų civilizacija yra viena iš paslaptingųjų, gyvavusių, klestėjusių, o vėliau ir išnykusių civilizacijų. Apie ją bent žinom iš vietovių, kur randami istoriniai įrodymai, ko negalima pasakyti apie kitas civilizacijas, pavyzdžiui, tokias kaip paslaptingoji Atlantida. Apgriuvusios, užmirštos, dažniausiai paslėptos pačios gamtos, majų kapavietės, šventyklos, piramidės, net ištisi miestai liudija apie jų kultūrą ir apie pažangias mokslo žinias. Buvo manyta, kad majai gyvavo tik Pietų Amerikoje, bet jų istoriniai paminklai aptinkami ir kitose pasaulio vietose. Majų piramidės turi brolį-dvynį ir Indonezijos saloje Java. Centrinėje jos dalyje, netoli Surakarta esančio Lawa kalno šlaite yra laiptuota Sukuh piramidė, kuri skiriasi nuo kitų salos hinduistų ir budistų šventyklų, ji labai panaši į majų piramidę. Ant akmeninio pagrindo pakopomis kylanti šventykla yra autentiška piramidėms, kurios buvo aptiktos Uašaktune netoli Tikalio Gvatemaloje. Gerai išsivysčiusios buvusios majų civilizacijos liudytojai yra dar ir šiandien tai vienur, tai kitur atrandami nežinomi griuvėsiai ar kiti daiktai, rodantys apie nemenką žinių turėjimą ir jų pritaikymą. Mus labiausiai domina klausimas: kaip visa tai buvo kuriama ir vystoma, jei po tiek daug metų majų piramidės ar šventyklos vis dar stovi ir kelia nuostabą.

03_Maju_piramide_Uasaktune_Gvatemaloje_Nuotr_Kybi_Photo_Gallery 04_Lamanai_griuvesiai_Belize_foto_Peter_Rivera

Edgaras Keisis, garsiausias praėjusio šimtmečio Amerikos aiškiaregys teigė, kad senovės majų, kaip ir kitų civilizacijų, žinios yra paslėptos trijose pasaulio vietose – Atlantidoje, kurios dar neatradome, Egipto šventyklų įrašuose ir Jukatano pusiasalyje. Čia majai taip pat statė miestus-sodus, kasė kanalus. Tai kurgi iš tikrųjų yra atsakymas į taip rūpimą klausimą. Kai kurie mokslininkai teigia, kad kažkur, gal būt kažkokioje piramidėje yra slėptuvė su kvarco kristalais ir juose esančia slapta informacija, panašiai kaip mūsų kompaktiniuose diskuose. Gal būt, bet ją reikia surasti, kaip ir paslaptingąją Atlantidą …