Bulgariška rožė Guerlain parfumerijai

2013 vasaris

Rožė – grožio ir meilės simbolis, turintis didelę galią emociniam pasaulyje, turi dar ir neįkainojamų savybių, kuriomis nei viena flora-gražuolė negali pasididžiuoti. Rožė turi savybių, stabdančių senėjimo procesą, tai įrodė Dior ekspertai, aptikę rožių žiedlapiuose medžiagų, suteikiančių odai švelnumo. Lancôme laboratorijos išstudijavo apie 20 000 šios gėlės rūšių, ir galų gale buvo atrinkta rožės veislė, kuri tapo tarsi jaunystės donoru: pavyzdžiui, kremo Absolue L’Extrait kūrėjai tvirtina, kad jame esančios apie kelis milijonus kamieninių rožių ląstelių raukšles gali sumažinti per 11 savaičių.

Rožė pasižymi ne tik grožiu – labiausiai ji vertinama už švelnų kvapą. Guerlain parfumerijos ekspertai labiausiai vertina rožes, auginamas Bulgarijoje. Thierry Vasseur, vienas iš namų parfumerių, teigia, kad indiškos, turkiškos ar net prancūziškos rožės skiriasi nuo bulgariškų rožių, jos turi prisotintą šiltą aromatą, o išaugintos Bulgarijoje turi ypatingą gaivaus vaisių kvapo aromatą, kuris labiau vilioja inoringas kvepalų gerbėjas. Kiekvienais metais gegužės mėnesio pabaigoje jis pats asmeniškai važiuoja į šią šalį ir akylai stebi kaip yra nuimamas rožių derlius.  Labai svarbu kokie žiedlapiai skinami, kaip jie apdorojami, – nuo to priklauso būsimo rožių aliejaus kokybė. Todėl yra svarbu, kad jam pagaminti būtų naudojami būtent tie žiedlapiai, kuriuos atrenka pats ekspertas. Bulgarijos žiemos klimatas nelepina rožių, tačiau, Thierry Vasseur žodžiais ,,rožė turi kentėti, tik tuomet ji taps vertingu ingredientu geriems kvepalams, ši gėlė stipri ir visai neišlepinta“. Po šaltojo metų periodo rožių išvaizda gal būt ir nėra ideali, bet kvapas lieka nepakartojamas. Vos ne į kiekvieną surinktą žiedlapių maišą ekspertas ,,įlipa iki kaklo“ ir jeigu jam kvapas nors kiek nepatinka – jis kartu su rinkėjais keliauja į sekantį lauką.

Bulgarijoje rožės renkamos senu tradiciniu būdu: vos auštant skubama surinkti rožes iki vidurdienio, nes vėliau kinta jų kvapas, po to maišuose jos vežamos į gamyklą ir destiliuojamos. Viena tona surinktų rožių užpilama keturiomis tonomis vandens ir apdirbama garais, išgaunama rožių esencija. O po to, po lašą iš jos išgaunamas vertingasis rožių aliejus. Iš vienos tonos surinktų nuo laukų ir apdorotų gėlių išgaunama 4-5 litrai rožių aliejaus. Gamyklos savininkai degustaciją patiki tik atvykusiam ekspertui Thierry Vasseur. Jis į Paryžių grįžta su mažu flakonėliu šio brangaus ekstrakto ir atiduoda jį į alchemijos laboratoriją. Ir jei artimiausiu metu maestro galvoje kils mintis naujam aromatui su bulgariškos rožės nata, tuomet gamykla atsiųs jam reikiamą kiekį šios vertingos medžiagos.