2011 gruodis
Pasaulinės mados naujienos domina ne tik specialistus, bet ir visą plačiąją visuomenę, kas, kur, kaip, kada – įdomu visiems. O ypač jei mados pristatymas būna kitos kultūros, nes visada norime pamatyti kažką naujo, neįprasto. Taipogi ir madų pristatymų organizatoriai suinteresuoti savo kūrinius pristatyti kuo platesnei auditorijai. Tolimoji Afrika savo mados savaitę nusprendė surengti Europoje ir pasirinko Londoną. Šiame dideliame šurmulingame mieste, stovinčiame ant tvirto kultūrinio pagrindo, pastoviai vyksta madų pristatymai iš įvairių pasaulio šalių, bet pasigrožėti afrikiečiais buvo ypatingai daug norinčiųjų. Deje, žymusis Gibson Hall Londone galėjo priimti tik mažesnę pusę visų norinčiųjų patekti į Afrikos mados savaitę. Kūrybos direktorė Sora Oyebade, dažnai dalyvaujanti tokiuose renginiuose savo šalyje, labai norėjo supažindinti talentingus afrikiečių dizainerius ir jų kolekcijas su platesniu besidominančiųjų mada ratu ne tik Afrikoje, bet ir kitų žemynų šalyse. Todėl ir buvo pasirinkta Anglijos širdis – Londonas.
Reikia pripažinti, kad ne vienas garsus dizaineris semiasi patirties iš kitų kultūrų, naujovių ieško ir kituose kontinentuose. Viliojanti Afrika turtinga gyvūnų įvairove, raštų margumynu, ryškiomis spalvomis, – visa tai dažnai mėgsta panaudoti kai kurie dizaineriai iš įvairių šalių savo kūryboje.
Afrikos mados savaitėje dalyvavo daugiau kaip keliasdešimt dizainerių, pristatydami saulėtų spalvų derinį, gyvūnų kailių ornamentus, įvairius tautinius margumynus, kuriuos demonstravo efektingi tamsaus gymio modeliai. Vienas iš šio kontinento rūbų modeliuotojas – Maki Oh, jaunas, talentingas, pripažintas kaip vienas iš geriausių 2011 metų dizaineriu savo šalyje. Jis yra apdovanotas premija ,,Afrikos metų dizaineris”. Menininko hobis – dailė, jo kūrybinių minčių įkvėpėju dažnai tampa prancūzų dailininkas, skulptorius Henri Matisse. Kolekcija mados kritikų vadinama gan seksualia, nes daug apnuogintų modelių, suknelės didelėm iškirptėm. Suknelių kūrėjas dailininko akimis tarsi mato gražų nuogą moters kūną, pridengtą seksualiais rūbais. Jo žodžiais, įkvėpimu šiai kolekcijai turėjo ir ,,Raudonųjų žibintų kvartalas” Nigerijos Lagose.
Afrikos dizaineris Bunmi Koko gerai žinomas ir Europoje. Savo pristatyme jis naudojo 3 D efektus.
Afrikos mados savaitėje Londone dalyvavęs dizaineris Titi Ademola savo kolekcijos stebėtojus tarsi perkėlė į Ganos stepes, kur liekni modeliai tarsi gazelės gracingai demonstravo ryškius afrikietiškus motyvus, atvaizduotus ant organinių audinių.
Thula Sindi yra vienas iš mėgstamiausių dizainerių savo šalyje. Londone pristatytoje kolekcijoje afrikietiškus nacionalinius motyvus jis puikiai pritaikė vakarinėms suknelėms, ne viena moteris, mėgstanti ryškiai ir originaliai atrodyti, vakarėliui neatsisakytų tokios efektingos suknelės.
Afrikos mados savaitės vyriausiasis dizaineris Ozwald Boateng yra tarptautinio apdovanojimo ,,Metų dizaineris” laureatas. Be to, jis pristatė dokumentinę juostą apie žmogaus istoriją, norėdamas įkvėpti jaunus talentus savo šalyje, kurioje mato puikias galimybes kurti ir dirbti.
Tai tik keli žinomi karštosios Afrikos dizaineriai, apie kuriuos nedaugelis mūsų žino, tačiau dalyvavę šių kolekcijų pristatyme tikrai galėjo pasigrožėti Afrikos spalvomis, margais raštais dabintais modeliais, daugybe plunksnomis, oda puoštais elementais. Daugumoje kolekcijų vyravo kelios vyraujančios spalvos, – mėlyna, oranžinė, balta. Pastebėta, kad šių spalvų derinį pamėgo ir kai kurie europietiški podiumai.