Kretos sala

2012 liepa

Kreta yra didžiausia Graikijos sala Viduržemio jūroje ir viena iš populiariausių Graikijos turizmo vietų. Turistus ji vilioja ne tik gražiais peizažais, bet pirmiausia savo sena istorija. Norintiems nors trumpam pabūti su Graikijos senove, čia ideali vieta: ir akims, ir širdžiai, nes čia daug meno, daug archeologijos, daug klausimų ir mįslių. Kretos senoji Mino civilizacija laikoma seniausia Europos civilizacija. Maždaug 2700 – 1450 m. prieš mūsų erą Kreta buvo galinga jūrine valstybe, kurią valdė romėnai, arabai, turkai, venecijiečiai ir tik 1913 metais ji tapo Graikijos dalimi.

Būtent čia Diktos oloje gimė dievų karalius Dzeusas, čia jis atplukdė pagrobtąją Europą, Keros vienuolynas negali nesudominti savo meno kūriniais. Kretos sostinėje Heraklione yra įsikūręs turtingas ekspozicijom Archeologijos muziejus, yra ką pažiūrėti ir Knoso rūmuose – labirinte. Tai nepaprasta vieta, kur pagal mitą, buvo kalinama mitologinė pabaisa Minotauras – pusiau žmogus, pusiau jautis. Ne veltui Knosas nuo seno apibūdinamas kaip aštuntasis pasaulio stebuklas. Antrasis pagal svarbą Mino laikotarpio paminklas Kretoje – Festo rūmai. Šiuose rūmuose rastas ,,Festo diskas” – nežinomi rašmenys, kurių paslapties dar niekam nepavyko įminti. Pietinėje salos dalyje yra nuostabus graikiškos kultūros paminklas – Gortyne. Gortynėje rasta dvylikos lentelių civilinis ir kriminalinis kodeksas taipogi laikomi seniausiu Europoje teisiniu kodeksu. Kretoje gausu bažnyčių ir vienuolynų, kurių sienos išdabintos freskomis, pasakojančiomis savo istoriją. Tad, Kretoje tikrai yra į ką pažiūrėti.

Kreta – puikus rojaus kampelis ne tik istorijos smalsuoliams, bet ir besidominantiems graikų kultūra, jų gyvenimo būdu, tradicijomis.

Ši sala yra skalaujama keturių jūrų: Egėjo, Kretos, Libijos ir Jonijos. Gamta šiam kraštui padovanojo peizažų įvairovę – uolėti krantai keičia žalius slėnius. Iš visų pusių jį supa nesibaigiančios smėlėtosios pakrantės, skalaujamos skaidraus jūros vandens. Klimatas šioje saloje – švelnus, subtropinis. Norintys ramaus poilsio, čia gali atrasti dvasinę oazę: viliojantys  smėlėti paplūdimiai, žydras vanduo, šiltas klimatas veikia raminančiai, kur laikinai galima rūpesčius palikti toli. Kretoje gausu senovinių kaimelių, aplipdytų baltais tradiciniais nameliais, apsuptų alyvuogių, vynuogių laukais. Visa tai patogu buvo stebėti keliaujant automobiliu po salą. Visa Kretos sala yra 8,336 kv. km ploto, didelę teritorijos dalį užima kalnuotas reljefas, daug uolėtų įlankų, kurios, beje, yra labai įspūdingos ir ypač atvykusiems čia pirmą kartą. Vilioja ir mįslingi tarpekliai – Samarijos tarpeklį tikrai verta pamatyti.

Po visų pažintinių Kretos salos kelionių, atvykusius laukia poilsis viešbučiuose, kurių čia apstu: su baseinais, restoranais, komfortabiliai įrengtais kambariais, puikiu aptarnavimu. Mums čia atostogaujant liko labai malonūs, neblėstantys įspūdžiai.