Cheopso piramidės statybos paslaptis atskleista

2017 spalis

01_©Shutterstock

Cheopso piramidės statybos paslaptis atskleista. Bent jau taip teigia archeologai, ne per seniausiai atradę unikalų senovės papiruso ritinėlį, kuriame pasakojama, kaip buvo pastatyta viena iš didžiausių pasaulyje piramidžių.

Mokslininkai išvertė papiruso tekstą į šiuolaikinę kalbą. Jis pasakoja, kad tolimais laikais tokiai grandiozinei struktūrai sukurti buvo naudojami granito ir kalkakmenio blokai, sveriantys iki dviejų su puse tonų. Ir nors didžioji dalis statybų akmenų buvo iškalami šalia esančioje skaldykloje, kalkakmenio blokai buvo gabenami iš už kitoje Nilo pusėje esančių skaldyklų, tačiau granitą teko gabenti iš toli, iš Asuano. Iki statybvietės jį transportuoti reikėjo aštuonis šimtus kilometrų, kaip ir spėliojo ankstesnieji egiptologai. Iki šiol senovės Egipto piramidžių tyrinėtojai negalėjo suprasti, kaip bronzos amžiaus žmonėms pavyko perkelti tokius didžiulius svorius tokiais dideliais atstumais.

Papiruse teigiama, kad blokai buvo plukdomi specialiomis medinėmis, virvėmis sujungtomis valtimis dirbtiniais kanalais.

New Secrets of the Great Pyramid

Štai ką apie tai pasakoja archeologinės ekspedicijos, radusios šį papirusą, vadovas, amerikiečių profesorius Markas Lehneris:

,,Šiuo metu mes jau nustatėme centrinio kanalo baseiną, kuris, matyt, buvo blokų pristatymo plotas iki pat tos vietos, kur dabar stovi Didžioji piramidė. Pačią kanalų sistemą mums teks dar suprasti ir apskaičiuoti. Žavi senovės egiptiečių išradingumas, kuris be jokių šiuolaikinių technologijų vis dėlto rado būdą perkelti didžiulius blokus dideliais atstumais. Žinoma, tokie pat buvo išradingi ir jų įrenginiai statant piramidę iš sunkiųjų blokų. Deja, rastas papirusas apie tai nieko nepasakoja, nes šį dokumentą, matyt, surašė žmogus, buvęs užimtas vien transportavimu”…

New Secrets of the Great Pyramid

Senovinis papirusas buvo rastas Raudonosios jūros pakrantėje, Wadi al-Jarf uoste. Unikalią blokų pristatymo technologiją jame aprašė prižiūrėtojas vardu Mereris, kuris vadovavo keturiasdešimties darbuotojų komandai. Jie dalyvavo ir kraštovaizdžio transformacijoje, taip pat atidarinėjo dambas, kad prireikus galėtų užpildyti dirbtinius kanalus vandeniu.

Šiandien rastas papirusas yra vienintelis įrodymas, kad Egipto piramidės buvo statomos to laikotarpio žmonių rankomis, nedalyvaujant jokiems ateiviams ar jų technologijoms. Be to, šis dokumentas, kaip sakoma, yra iš pirmų rankų. Egipto archeologai ir buvęs Aukščiausiosios senovės paminklų tarybos vadovas Zahi Hawassas pareiškė, kad papirusas – reikšmingiausias XXI a. Egipte atkastas radinys.

New Secrets of the Great Pyramid