Bergenas/ Bergen

2012 lapkritis

Norvegijos Bergeno uostamiestis yra ne tik gražus žemės lopinėlis tarp septynių kalnų ir jūros, bet taip pat istorijos paveldas, turintis labai ilgą istoriją. Karalius Olavas Trečiasis įkūrė jį 1070 metais ir iki 1299 metų jis buvo senoji Norvegijos sostinė.

Bergene yra išlikusi XII a. romaninė Švč. Mergelės bažnyčia, XIII a. pilies griuvėsiai, gotikiniai rūmai ir daug kitų įvairių senovinių architektūros pastatų.

Netoli uosto yra išsidėstęs beveik nepakitęs nuo viduramžių laikų mediniu vadinamas kvartalas, nes dalis jo grindinio yra medinis. Tarp siaurų praėjimų čia yra apie 60 pastatų. Dažnai kentėjęs nuo gaisrų, taip pat buvo kruopščiai atstatinėjamas ir prižiūrimas pagal europietiškus architektūrinius standartus, beveik nieko nekeičiant. Todėl čia yra patraukli viena iš labiausiai lankomų Bergeno vietų. Šiame nedideliame kvartale beveik visi išlikę namai buvo naudojami kaip sandėliai prekėms, kur, čia viešpatavę, Hanzos pirkliai sudarinėdavo prekybines sutartis, keisdavosi naujienomis ir prekiaudavo. Pastaruoju metu čia įsikūrę barai, restoranai, suvenyrų parduotuvės bei menininkų galerijos. Senąjį paveldą savininkai stengiasi išsaugoti su visais išlikusiais daiktais: galima pamatyti senovines svarstykles su svarsčiais, senovinių lempų, baldų ir šiaip visokių turistui įdomių niekučių. Prekeiviai siūlo aibę šiaurietiškų prekių: plonai išdirbtų elnių kailiukų, išskirtinio dizaino šiltus viršutinius drabužius, iš kaulo bei medžio drožtų suvenyrų, juvelyrinių dirbinių ir kt.

Bergenas turi garsųjį žuvies turgų, kurio gausiame asortimente, šalia įvairiausių jūros gėrybių, garbingą vietą užima turistų pamėgta norvegiška džiovinta menkė.

Tiesiai iš miesto centro funikulierius gali pakelti į artimiausią iš Bergeno kalvų – 320 metrų aukščio Floyen. Iš čia matyti visas Bergenas su nuostabia savo panorama: mėlyna Šiaurės jūra, žvejybiniais, prekybiniais laivais, namais, kalvų šlaitais ir visa įvairiaspalve šiaurietiška gamta. Čia, kalvoje yra įsikūręs gražus gamtos parkas, kuriame vasaros laiku taip pat galima įsigyti norvegiškų suvenyrų bei pasivaišinti arbata.

Bergenas žymus tuo, kad čia gimė ir gyveno didysis kompozitorius Edvard Grieg. Karališkoji rezidencija ir priėmino salė Hokonskhallen yra šalies veteranai, pastatyti 1247 ir 1261 metais. Abu pastatai yra netoli Rosenkrantz bokšto – jis 1270 metų palikimas.

Bergenas vilioja turistus savo istorija, gamtovaizdžiu ir švelniu jūriniu klimatu. Dėl Golfo srovės jis yra ganėtinai šiltas, net ir žiemą čia temperatūra svyruoja apie 0 laipsnių, na o skėčių, vykstant aplankyti Bergeną, pamiršti neverta – čia lyja dažnai.