Arktis – Vido ežere atrasti gyvybingi mikroorganizmai

2012 gruodis

01_Arktis_Saltinis_New_Scientist_Nuotr_Shutterstock_Axily 02_Arkties_gyventoja_lape_isgyvena_esant_ir_50_laipsniu_salcio_temperaturai

Pastaraisiais metais mokslininkai tikrino hipotezę, kad polediniuose Arkties ir Antarktidos ežeruose gali būti gyvųjų mikroorganizmų. Paskutinis atradimas buvo sensacingas – 2012 m. lapkričio mėnesį pasaulinė žiniasklaida pateikė naujausius mokslinius duomenis – mokslininkai polediniame Vido (angl. Vida) ežere, esančiame Antarktyje, atrado gyvų mikroorganizmų. Atradimas stulbino, nes čia yra ypač atšiaurios sąlygos – vandens temperatūra apie -13 laipsnių pagal Celsijų, labai sūriame ir rūgštingame vandenyje beveik nėra deguonies, be to, ežeras užšalęs ir neturėjęs kontaktų su išoriniu pasauliu beveik 2800 metų.

03_Arktis_Saltinis_SciTechDaily 04_Arktis_Nuotr_AFP

Nors ežeras yra užšalęs beveik iki dugno, tačiau jo centre yra tirštas vandeningas sluoksnis. Iš paimtų vandens mėginių tyrinėjimų rezultatų mokslininkai daro išvadą, kad ežero vanduo ir nuosėdos, turinčios geležies, dalyvauja cheminėje reakcijoje, kurios metu išsiskiria azoto suboksidas ir molekulinis vandenilis. Vandenilis gali iš dalies teikti energiją ežere gyvenantiems mikrobams. Ir tikėtina, kad toks energijos šaltinis, palaikantis gyvybę, gali egzistuoti vien iš tokios cheminės reakcijos, vykstančios tarp vandens ir uolienų.

Tokie paskutiniai atradimai paskatina vystyti mintį ir, be abejo, viltį apie galimą gyvybės egzistavimą ir lediniuose Saulės sistemos planetų palydovuose, apie tai praneša BBC.