2011 gruodis
Garsiųjų Yves Saint Laurent mados namų vardas minimas jau penkiasdešimt metų, žavimasi jų sukurtais darbais, žinomais meistrais. Ir nors tikrojo įkūrėjo ir puoselėtojo jau nebėra, bet jo vardas yra kartojamas, tęsiamas jo pradėtas darbas.
Ši grožio imperija, suteikusi moteriai didesnę laisvę elegantiškoje kelnių manijoje, leidusi sijonukams pailsėti, po šiai dienai žavi mus ne tik rūbais, bet ir parfumerija, kosmetika, aksesuarais, bei kitais reikalingais dalykais. Reikalingais grožiui, madai, žavesiui ir, be abejo, būtinybei. Visu tuo šio stiliaus propaguotojai, partneriai, gerbėjai turėtų būti dėkingi Yves Saint Laurent.
Šis žmogus gan jaunas drąsiai įžengė pro mados pasaulio duris įnešdamas didelį vėją, gal skersvėjį šioje srityje. Mados kritikai jį vadina mados revoliucionieriumi, išlaisvinusį dailiąją visuomenės pusę drąsesniems pokyčiams. Jo sukurti modeliai puošia moterį ne tik kaip švelnią, ramią būtybę, bet ir įkvėpia norą pabūti šiuolaikiškai stilingesnei, nebijoti naujovių, pabrėžti ne tik gležnus bruožus, bet ir tvirtą charakterį. Dizaineris sugebėjo parodyti, kad kelnės, švarkas, netgi smokingas, yra ne tik praktiškas ar vyriškas rūbas, – jie gali tikti ir vakarui, ir moteriai, sugebėjo parodyti ir įrodyti jų eleganciją. Kūrybą rūbų modeliavimo srityje Yves Saint Laurent pradėjo būdamas tik septyniolikos metų ir būtent nuo suknelės, viename iš prestižinių konkursų laimėjęs prizinę vietą už kokteilinio modelio pristatymą. Yves Saint Laurent buvo pastebėtas tuometinio ,,Vogue” leidėjo Michel de Brunhoff, kuris jį ir supažindino su reikalingais žmonėmis. Gerų manierų, kilęs iš aristokratiškos prancūzų šeimos, jaunuolis sugebėjo sudominti patį Christian Dior, kuris pastebėjęs jo gabumus, pamatė jame talentingą ir perspektyvų žmogų. Taip nuo 1955 metų Yves Saint Laurent atsidūria garsiuose Christian Dior mados namuose ir dirba paties namų įkūrėjo padėjėju. Po kelių metų, pasitraukus iš gyvenimo Christian Dior, tampa jo kompanijos ,,Dior” kūrybos direktoriumi. Pirmoji 1958 metais pristatyta drabužių kolekcija turėjo didelį atgarsį mados pasaulyje, jos gerbėjų bei kritikų pripažinimas buvo tarsi paspirtis rimtiems ir neišsenkantiems darbams, – kurti, kurti daug ir gražiai, nekreipiant dėmesio į kai kurių kritikų pastabas apie sureikšmintus ,,vyriškesnius” moters rūbus ir pateikti įdomių permainų moteriškoje madoje, – ,,kas tinka vyrams, gal tiks ir mums”. Yves Saint Laurent sugebėjo elegantišką kostiumą su kelnėmis bei smokingą įteisinti ir moters garderobe, parodydamas, kad ji gali būti žavi ne tik su suknele. Neužilgo visos jo sukurtos kolekcijos pradėtos ženklinti skiriamuoju ženklu YSL, o 1961 metais įkuriami Yves Saint Laurent mados namai.
Šis dydis žmogus gimė 1936 metais ir, deje, paliko visus būdamas dar tik vos virš septyniasdešimties, galėjo dar daug ką sukurti. Nors karjeroje jam sekėsi gerai, bet asmeniniame gyvenime dažnai jautėsi vienišas, neigiamą pasekmę paliko ir neilga karinė tarnyba Alžyro armijoje, narkotikų liūnas, gydymasis. Tiesa, Yves Saint Laurent visą gyvenimą palaikė draugas Pierre Bergé, su kuriuo daugelį metų buvo poroje, kuris buvo ir patarėju verslo bei kūrybos srityje, ištikimu ir artimu žmogumi iki pat galo. Paskutiniaisiais metais (nuo 2002 m.) dizaineris pasitraukė iš madų pasaulio kūrimo norėdamas pailsėti, gal būt ir memuarų būtume sulaukę, jei ne klastinga liga. Tačiau ir be jų akivaizdu, kad padaryta nemažai ir Yves Sant Laurent vardas yra vardijamas įvairiuose podiumuose iki šios dienos. Kadaise pavadintas Haute Couture mažuoju princu, dabar yra vadinamas mados karaliumi. Jo darbų sąraše ne tik rūbai ,,uniseks”, ,,pret-a-porte”, bei kiti, kurių priskaičiuota daugiau kaip keturi tūkstančiai, bet ir dideliu moterišku elegantiškumu pasižyminti avalynė, kurios sukurta irgi nemažai. Vien Paryžiuje Yves Saint Laurent muziejuje eksponuojama virš dviejų tūkstančių įvairių batelių modelių ir dar daugiau būsimų šedevrų eskizai. Mados kritikų nuomone, jei moteriškuose šio dizainerio sukurtų rūbų modeliuose pasireiškia laisva drąsa, tai avalynė yra labai moteriška, kukli ir elegantiška. Yves Saint Laurent yra sukūręs nemažą ir kosmetikos bei parfumerijos bazę. Pirmieji jo kvepalai pasirodė 1964 metais su ženklu YSL, dabar priskaičiuota virš šimto aromatų palikimas, skirtas vyrams ir moterims. 1999 metais YSL ženklą perėmė Gucci mados namai.
Dizainerio pasekėjai toliau tęsia grožio tradicijas, besilaikydami tiesos, kad jis yra labai svarbus gyvenime ir norint jį palaikyti reikia visko, o pirmiausia jo kūrėjų.