Sąsaga – elegantiškumo simbolis

2011 birželis

Paprastai kostiumą dėvintį vyrą dažniausiai matome per šventes, įvairius priėmimus, pokylius. Bet dauguma jų vilki ir darbe dienos metu. Tai verslininkai, banko darbuotojai, valdžios atstovai ir šiaip tarnautojai. Apie visuomeninę vyriškio padėtį, finansines galimybes, o svarbiausia apie stilių ir skonį daug ką pasako kostiumas: ne tik iš kokio audinio jis pasiūtas, kokia jo spalva, bet labai svarbūs yra ir aksesuarai. Todėl juos irgi reikėtų tinkamai pasirinkti. Vieni iš tokių – sąsagos.

Tiesa, jas šiuo laikmečiu ne visi vyrai nešioja ir mėgsta. Marškiniai su sagomis yra patogiau, bet sąsagos elegantiškam vyriškiui turėtų būti būtinos. Tai yra žmogaus įvaizdžio dalis, jas galima keisti įvairiu paros laiku, įvairiom progom. Paprastai vyrai savo garderobe turi nemažai marškinių, bet net ir turint kelis, galima pakeisti jų išvaizdą keičiant sąsagas. Jų paskirtis ne tik užsegti marškinių rankogalius, bet ir papuošti, atnaujinti rūbą. Šitie maži daikčiukai atsirado beveik prieš 400 metų Anglijoje, vėliau Prancūzijoje. Juos nešiojo aristokratai, įvairūs didikai. Sąsagos tuo metu buvo daromos iš dviejų apvalios formos skritulėlių, sujungtų grandinėle, kuri dažniausiai būdavo auksinė. Puošiama brangakmeniais.

Elegantiškam vyrui iškilmingoms progoms dažnai talkina smokingas, o čia jau neapsieisi be sąsagų, čia jos būtinos. Kadangi šis aksesuaras pirmiausia yra derinamas prie marškinių, tai jis turi tiesiog ,,prilipti” prie jų. Prie smokingo – tik balti marškiniai. Tad ir sąsagos turi būti arba baltos lakuotos, arba pagamintos iš balto metalo.

Dėvint švarką, vėlgi sąsagos yra derinamos prie marškinių ir rečiau prie švarko. Vilkint klasikinį kostiumą pasirinkimas yra didesnis. Prie tamsių švarkų tinka geltono ar balto metalo sąsagos, jei jos spalvotos, tada reikėtų derinti prie kaklaraiščio.

Ypač verslininkai dėvi vienodesnius klasikinius kostiumus ir, kad jie neatrodytų nuobodoki, šiuolaikiniai dizaineriai kuria žaismingus, įvairių formų sąsagas: tiek apvalias, tiek asimetriškas. Jų fantazija beribė – miniatiūriniai dviratukai, kortos, širdelės, zuikučiai, kuriuos dažnai mėgsta naudoti Salvatore Ferragamo. Tokių neįprastų formų aksesuarus kuria ir anglų dizaineris Paul Smith. Šioje srityje darbuojasi dauguma Dior Homme dizainerių.

Paprastai vyrų mėgiamos sąsagos dažniausiai būna apvalios arba ovalo formos. Nešiojant jas taisyklių lyg ir nėra. Tik žinotina, kad marškinių rankovės turėtų būti ilgesnės už švarko, t. y. išlindę iš po švarko rankovės, bet ne daugiau kaip kelis centimetrus. Todėl nedidelės sąsagos matysis tik tuomet, kai vyriškis sulenks ar pakels ranką. Tai vienas iš malonių epizodų moters akiai. Vyriškiui dėvint šį aksesuarą, jo įvaizdis tampa galantiškesnis, ko niekad nebūna per daug.

Paprastai sąsagos nešiojamos marškiniuose, kurių rankogaliai yra be sagų, tik su kilputėm. Tiesa, yra ir tokių, kurių rankogaliai yra pritaikyti vienu ir kitu atveju.

Sąsaga – aksesuaras, gal ir ne tiek svarbus visiems, nes dauguma dabar nešioja marškinius patogesnius – su sagomis. Bet ji vis tiek lieka gerbtina vyriško garderobo dalis, kurią labai mėgsta elegantiški vyrai. Sąsagos rankogaliuose labai krinta į akis, todėl jas būtina derinti su laikrodžiu, kuris turėtų būti tos pačios spalvos, su kaklaraiščiu, diržu ir t. t. O svarbiausia stilius, kur, kada ir su kuo!