Povandeniniai Naujosios Zelandijos ugnikalniai

2012 spalis

Velingtono mokslininkai, tyrinėjantys povandeninius ugnikalnius Naujosios Zelandijos teritorijoje, sugrįžę iš ekspedicijos patvirtino, kad didelėje įlankoje Bay of Plenty  esantys vulkanai yra aktyvūs. Todėl yra būtina pasirūpinti esamos vietovės saugumu, pavyzdžiui, norint apsaugoti žvejybą. Viena iš tokių povandeninių vulkaninių kalvų yra netoli White salos ir ji yra aktyvi. Mokslininkai joje aptiko naujus hidroterminius šaltinius, kurie suformavo ventiliacines struktūras, panašias į paprasčiausius kaminus. Kai kuriose iš jų temperatūra siekia net apie kelis šimtus karščio pagal Celsijų. Povandeninių kalvų viršūnės yra 1 km gylyje. Esant tokioms sąlygoms, taip pat buvo rasta biologinių gyvybių formų, kurios sugeba egzistuoti esant ne tik aukšto lygio vandenilio sulfidui, kuris yra nuodingas daugumai gyvybės formų, bet ir  išlikti prie aukštos temperatūros, aukšto slėgio ir tamsoje. Mokslininkas Malcolm Clark iš ekspedicijos parsivežė ir jų pavyzdžius.

Povandeninių ugnikalnių Naujojoje Zelandijoje yra nemažai: Išilgai Kermadeko salų atrasta apie 50 povandeninių ugnikalnių, kurie driekiasi 1500 km.

Šiandien visi povandeniniai ugnikalniai nėra ištirti, dar neaišku kiek yra ramių ir kiek aktyvių ugnikalnių. Įdomu tai, kad kartais jie iškrečia ir fantastiškų pokštų – sukuria tokį gamtos šedevrą kaip, pavyzdžiui, buvo aptikta ne per seniausiai plaukiojanti sala.

Naujosios Zelandijos karinio jūrų laivyno vadovybė pranešė apie unikalų radinį Ramiajame vandenyne. 2012 m. rugpjūčio mėnesį buvo aptikta dreifuojanti sala, kurios kilmė yra iš sukietėjusios vulkaninės pemzos (uoliena, susidaranti iš lavos). Masyvo plotas maždaug 25 kvadratiniai kilometrai. Plaukiojanti sala buvo pastebėta apie 157 km į pietvakarius nuo Raoul salos krantų.

Mokslininkai, atlikę tyrimus, teigia, kad ši milžiniškas plaukiojantis plotas netrukdo ir nėra pavojingas laivybai. BBC praneša, kad vienas Naujosios Zelandijos laivyno veteranas pasakoja, jog per savo tarnybą jis nieko panašaus nėra regėjęs. Mokslininkų teigimu, tai yra didelio povandeninio ugnikalnio ,,Interfax-West“ produktas, kuris susidarė, kai išsiveržusio ugnikalnio rūgšti lava staigiai kietėjo išskirdama dujas.