Naskos labirintas

2013 vasaris

01_Naskos_labirintas_Saltinis_Discovery_News

Naskos geoglifai, milžiniški piešiniai ant žemės, matomi tik iš oro, jau seniai pažadino mokslininkų vaizduotę. Naują, netikėtą atradimą aptiko ir tyrė britų archeologai, kurie ten praleido penkerius metus.

Profesorius archeoastronomas Clive Ruggles iš Didžiosios Britanijos Leičesterio universiteto ir britų mokslininkas archeologas-antropologas Nicholas Saunders iš Bristolio universiteto ne vienerius metus praleido Naskos dykumoje tyrinėdami paslaptingus geoglifus. Jie rado nežinomą labirintą, apie kurį dar 1984 metais informavo C. Ruggles. Tačiau tokiems tyrinėjimams tuo metu finansavimo paramos nebuvo ir tik praėjus dvidešimčiai metų, atsirado galimybė išsamiau domėtis labirintu.

02_Vaizdas_is_virsaus_pietine_Naskos_labirinto_aptikto_Clive Ruggles_1984_m_dalis_Nuotr_Clive_Ruggles 03_Naskos_labirinto_iliustruota_schema_Saltinis_Cliveruggles_net

Tiriant šį dar vieną unikalų Naskos galvosūkį paaiškėjo, kad, nors jo ilgis ir 4400 metrų, bet, skirtingai nei dykumos piešinius, iš oro jį pastebėti sunku. ,,Labirinto paslaptis visiškai ištirpsta supančiame kraštovaizdyje, jis yra plokščias ir lygus. Jis matomas tik iš žmogaus ūgio aukščio – paradoksalu, bet pasilenkę į žemę, jūs vėl prarasite tako pėdsaką“ – pasakoja mokslininkai žurnale ,,Antiquity“. Labirintą sudaro tiesių linijų atkarpos, kurios nuolat keičia kryptį, o einant jomis, galima patekti į paslaptingos struktūros gylį apie 60 metrų spirale.

Mokslininkai mano, kad labirintu mažai kas vaikščiojo net tais laikais, kai jis buvo padarytas – jų nuomone, kad pats jo pastatymas turėjo sakralinę prasmę. ,,Sukūrimas šio labirinto buvo ritualas, kreipimasis į dievus”, – įsitikinęs Nicholas Saunders. Abu mokslininkai priėjo išvados, kad esamo Naskos labirinto takai buvo išrausti tokiu pat metodu, kaip ir milžiniški dykumos piešiniai.