Mirties slėnis/ Death Valley

2013 sausis

Nors Kalifornija pripažinta kaip tankiausiai apgyvendinta ir trečia pagal dydį JAV valstija, čia yra negyvenama, bet garsi vietovė, noriai lankoma turistų – Mirties slėnis/ Death Valley, priklausantis saugomai Kalifornijos nacionalinio parko teritorijai. Tai pats žemiausias, sausiausias ir karščiausias Amerikos žemyno taškas.

Apie šią vietovę pradėta kalbėti nuo 1849 metų, kai čia atklydo aukso ieškotojai. Trumpindami kelią link Kalifornijos aukso kasyklų, kuri tuo metu labai garsėjo savo gamtiniais ištekliais, drąsiausi keliavo per sausą dykumą, tačiau dėl nepakeliamo karščio daugelis jų ir žuvo. Taip prigijo šios vietovės – Mirties slėnio pavadinimas.

Nors nyki teritorija ir negyvenama, bet čia yra prisitaikiusių prie gamtos gyvūnų, net kai kur ir augalų. Galima pamatyti šonu šliaužiančią smėlynų barškuolę ar snieginį aviną, kuriam išgyventi tereikia vos trupučio vandens. Mirties slėnyje aptinkama ir kitų gyvūnų rūšių, būdingų tik šiai išdžiūvusiai vietovei.

Atvykę į JAV pažintiniu tikslu, daug kas pageidauja pamatyti nors ir  nesvetingą, bet viliojančią, mįslingą vietą. Mirties slėnis garsėja judančiais akmenimis – jie slankioja, čiuožinėja įvairiomis kryptimis. Kas priverčia juos judėti, konkrečiai niekas negali paaiškinti. Yra ne viena teorija, viena iš jų, kad akmenis gali išjudinti kylantys dideli vėjai. Tačiau likusios, kai kurių net ir labai didelių akmenų judėjimo trajektorijų žymės verčia tuo suabejoti. Akmenys ,,keliauja“ zigzagais, lankais, kampais ir t.t., nors jų judėjimo ir nepavyksta užfiksuoti.

Mirties slėnyje vidutinė temperatūra svyruoja apie 45 laipsnius karščio, kritulių iškrenta labai mažai, tačiau pasitaiko ir reti, bet gausūs lietūs, sukeliantys potvynius. Jie užpildo ir Mirties slėnio teritorijoje esantį Badwater ežerą. Tačiau greitai vanduo išdžiūsta ir dugnas lieka nuklotas unikaliais įvairių formų ir dydžių druskos kristalais. Kai kurie iš jų yra aštrūs, todėl šioje vietoje yra patariama vaikščioti atsargiai, bet nežiūrint visko, ši spindinti Mirties slėnio vieta dažnai tampa atvykusių fotografų originalia fotosesijų vieta.