Maču Pikču/ Machu Picchu

2013 birželis

01_Macu_Pikcu_nuotr_Beto_Santillan_Saltinis_Machu_Picchu_Tours_&_Machu_Picchu_Travel

Peru Andų aukštumose daugiau nei prieš šimtą metų aptiktas nežinomas senovinis miestas Maču Pikču tapo legenda. Apie jį kalba istorikai, archeologai, kiti tyrinėtojai, jis dažnai tampa ir ufologijos šalininkų diskusijos objektu – kada jis atsirado, kas jį statė ir kūrė? Šiuo metu ši pasakiška vieta yra pasaulio paveldo sąraše ir gausiai lankoma turistų. Oficialūs istoriniai šaltiniai teigia, kad pramintą ,,debesų miestu“ Maču Pikču statė viena iš labiausiai tuo metu išsivysčiusi inkų civilizacija, egzistavusi Pietų Amerikoje nuo 1437-tų iki 1572 metų. Tačiau, ne tik čia apsilankiusiems turistams šis miestas kelia nuotabą bei kyla daug abejonių ir klausimų dėl miesto kilmės, – ne visi mokslininkai pritaria oficialiai išvadai, kad Maču Pikču statė inkai, archeologai teigia, kad miestas buvo statytas daug anksčiau. Kokia civilizacija čia gyveno iki inkų – nežinoma, todėl iki šiol vyksta diskusijos ir visus nuopelnus dauguma priskiria inkams.

02_Pagrindiniai_siandien_zinomi_Macu_Pikcu_objektai_Nuotr_Mike_Torrey 03_Macu_Pikcu_Triju_langu_sventykla_Nuotr_Beto_Santillán_saltinis_Machu_Picchu_Tours_&_Machu_Picchu_Travel

Daug metų Maču Pikču buvo paslėptas ne tik džiunglių, kalnų, bet ir istoriniuose metraščių puslapiuose apie jį nėra jokių žinių. Apie jį nežinojo, matomai, arba nerado ir ispanų konkiskadorai, įsiveržę į inkų žemę 1533 metais, nes ir jų metraščiuose apie šį paslaptingą miestą nebuvo minima.

Kadaise klestėjęs Maču Pikču paslaptingai ištuštėjo ir tik XX amžiuje, tik po 400 metų, kai ten gyvenimas sustojo, 1911-aisiais metais keliautojas Hairemas Bingemas Trečiasis (Hiram Bingham III) pagal vietinių indėnų pasakojimus Andų kalnuose atrado paslaptingojo Maču Pikču griuvėsius, kuriuos jis pavadino stebuklu, – nuostabioje aplinkoje, kone debesyse stovėjo įspūdingi apgriuvę pastatai. Tuo metu miestą buvo visai pasiglemžusios džiunglės, bet jame dar gyveno trys aimarų šeimos, kurios ir atvedė tyrinėtoją į nežinomą miestą. Kažkada čia gyvenę žmonės kažkur dingo, gal dėl klimato pokyčių, maisto, vandens stokos ar kitų priežasčių jie apleido miestą ir jų likimą iki šiol gaubia paslaptis. 

2430 m aukštyje, seismingoje zonoje stūksantis Maču Pikču išsaugojo, nors ir laiko apgadintas, šventyklas, gyvenamuosius pastatus, kelius, aikštes, tunelius bei kitus statinius, kas byloja apie čia buvusį ir klestėjusį gyvenimą. Stebėtini tokie dirbtiniai masyvai kalno viršūnėje. Tokiame aukštyje, neturint modernios technikos, sukelti didžiulius granito blokus, akmenis, atrodo fantastiška. Tuo labiau, kad jie sustatyti be jokios cementinės medžiagos. Meistriškai apdoroti akmenys taip sandariai prigludę vienas prie kito, kad praktiškai tarpelių tarp jų nėra. O kiekvienas blokas apdorotas ir pasuktas kampais, tiksliai sutampančiais su greta esančio bloko kampais. Tokia statybinė dėlionė įrodė pastatų sienų stiprumą, atlaikiusį net žemės drebėjimus, kurių Anduose pasitaiko neretai. Todėl ir kyla klausimas, kas tai statė, juk iš istorijos žinome, kad inkai neturėjo modernios technikos. O gal tų milžiniškų akmenų niekas ir neatgabeno iš kitur, dauguma objektų yra iškalti tiesiog iš granito uolos, tačiau juk ir įrankių reikėjo ne bet kokių. Visa ši Maču Pikču statybų technologija šiuolaikiškus statytojus verčia kraipyti galvas, ir ne tik statytojus.

04_Akmuo_Intihuatana_saules_kalendorius_Macu_Pikcu_Nuotr_Beto_Santillán_saltinis_Machu_Picchu_Tours_&_Machu_Picchu_Travel 05_Saules_sventykla_Macu_Pikcu_Nuotr_Beto_Santillán_saltinis_Machu_Picchu_Tours_&_Machu_Picchu_Travel

Visi senovinio miesto objektai yra susiję su saule ir kitais astrologiniais dangaus kūnais, – tai įrodymas, kad miesto kūrėjai puikiai išmanė astrologiją ir žinojo kas yra kosmosas. Visas šis unikalus palikimas rodo, kad miestą statė aukštos civilizacijos kūrėjai.

Pagrindinę statinių dalį sudaro kultiniai objektai. Yra šventyklų, kurių paskirtis nežinoma, pavyzdžiui, kelia nuostabą aukščiausioje vietoje stovinti Trijų langų šventykla su trimis langais, žiūrinčiais į rytus. Kokiam dievui ji skirta, nėra aišku. Jos centre yra išlikęs aukštas akmeninis stalas, kur, kaip manoma, buvo pravedamos kultinės apeigos. Šventykla pastatyta tokiu pat būdu kaip ir kiti pastatai: akmeniniai blokai pastatyti vienas ant kito be jokios jungiamosios medžiagos, didžiausių ilgis siekia 3,5 m, o kai kurių svoris siekia net per 100 tonų. Kokios technikos ar ypatingo būdo, nežinomo mūsų laikais, reikėjo sukelti tokią statybinę dėlionę, kuri stovi ne vieną tūkstantį metų, – įsivaizduoti sunku. Miestas debesyse stebina savo statybos paslaptimi.

06_Macu_Pikcu_nuotr_Beto_Santillan_saltinis_Machu_Picchu_Tours_&_Machu_Picchu_Travel 07_Macu_Pikcu_Nuotr_Beto_Santillan_saltinis_Machu_Picchu_Tours_&_Machu_Picchu_Travel

Prisiekęs istorijos tyrinėtojas, nežemiškų civilizacijų ieškotojas Erichas fon Denikenas (Erich von Däniken), pasakoja: ,,nėra paaiškinimų kaip buvo pastatyti tokie statiniai. Maču Pikču yra laiptuotų piramidžių, kurių kieti blokai sveria net apie keletą dešimčių tonų. Aš kreipiausi į Drezdeno mokslinės inžinerinės technologijos specialistus ir jie paaiškino – tam, kad pristatyti, apdirbti bei užkelti į reikiamą aukštį tokius blokus, reikalinga galinga technika. Aš klausiau istorikų, ar yra žinoma kas nors apie senovinę inžinerinę technologiją, juk senovės žmogus nežinojo kas yra ratas, – atsakymo nėra ir šiandien.“

Maču Pikču yra vienas iš stambiausių atrastų senovinių miestų, aptiktas aukštai kalnuose. Manoma, kad aukštumose buvo statomi patvarūs miestai norint išsaugoti civilizaciją nuo kažkokio kataklizmo, pakelti miestus arčiau uolų, kur galima būtų pasislėpti. Tačiau kodėl nesugebėjo išlikti ten gyvenusi civilizacija, kodėl miestas buvo apleistas ir, svarbiausia, kas jį iš tiesų statė – dar niekas nežino.

08_Macu_Pikcu_Nuotr_Beto_Santillan