2012 spalis
Lichtenšteino kunigaikštystė – tai žalia ,,sala” tarp Šveicarijos ir Austrijos Alpių ir ketvirtoji mažiausia valstybė Europoje (po Vatikano, Monako ir San Marino). Ramioje šalyje gyvena apie 35.000 žmonių, daugiausia katalikai. Mažoji valstybė save laiko visiškai nepriklausoma, su Šveicarija kaimyninius santykius užmezgė tik 1923 m.
Lichtenšteinas – vienintelė šalis pasaulyje, kuri buvo pavadinta ją nupirkusio žmogaus vardu. Priklausiusi Romai, vėliau ėjusi per rankas, 1669 metais Šelenbergo žemės, o 1712 m. ir Vaduz grafystė tapo princo Johann Adam Andreas nuosavybe. 1719 metais imperatoriaus Karolio VI dekretu šios abi grafystės buvo sujungtos ir pavadintos Lichtenšteino kunigaikštyste. Pirmasis princas Anton Florian von Liechtenstein ir visa kunigaikščių šeima įsikūrė senoje Vaduz pilyje, kuri įgavo kunigaikštystės sostinės statusą. Ir šiuo metu čia stovi kunigaikščio rūmai ir senoji Vaduz pilis, kuri pirmą kartą dokumentuose paminėta 1322 metais. Ši pilis yra mažo miesto miniatiūrinės valstybės pagrindinis akcentas. Kai 1712 metais ji tapo kunigaikščių Lichtenšteinų valda, ten retai kas gyveno ir kaip dauguma viduramžių pilių, ją taip pat buvo palietusi laiko tėkmė – dūlėjo sienos, laukdamos restauracijos. 1905-1912 Vaduz pilis buvo atnaujinta.
Skirtingai nei daugelyje Europos pilių, kur kiekvienas turistas yra laukiamas, čia apsilankyti yra sudėtinga. Priežastis ta, kad nuo 1938 metų pilyje gyvena kunigaikščių šeima.
Turistams atvertos durys tik rugpjūčio 15 dieną, kai Lichtenšteino gyventojai švenčia valstybinę šventę. Šią dieną pilyje vyksta nacionalinė šventė, kuri baigiasi nuostabiu fejerverku. Šiaip oficialūs svečiai čia priimami visus metus.
Vaduz yra mažas miestelis ant Reino, turintis istorinės praeities naštą. Miestas yra pilnas blizgių bankų pastatų ir šventiškai nusiteikusių turistų. Valstybiniame dailės muziejuje kartu su Gustave Courbet kraštovaizdžiais galima pamatyti Alberto Giacometti skulptūras ir naujoviškus kūrinius. Ant kalvos virš miesto pakyla Vaduz, XII amžiaus pilis. Tai privačios kunigaikščio valdos, į kurį įėjimas yra uždaras.
Valstybės vadovas – Jo Didenybė kunigaikštis Hansas Adamas II von Lichtenšteinas – priešingai nei dauguma Europos monarchų, nuolat dalyvauja politiniame gyvenime. Kunigaikštystė užsiima tuo, kas geriausiai jai sekasi – uždirba pinigus. Dešimtys tūkstančių tarptautinių kompanijų, yra oficialiai užsiregistravusios Lichtenšteine, atsižvelgiant į specialią apmokestinimo sistemą šalyje, jos gauna didelį pelną. Bankų turtas iš viso daugiau nei 80 mlrd. frankų. Lichtenšteinas taip pat gauna didelį pelną iš pašto ženklų, kurie labai vertinami kolekcionierių. Dėka mažų mokesčių ir glaudaus ryšio su Šveicarija, Lichtenšteino gyventojai yra vieni iš turtingiausių pasaulio žmonių.