2011 lapkritis
Turbūt niekas neprieštaraus, kad didžiausią dėmesį grožio imperija skiria dailiosios pusės atstovėms. Joms teikiama pirmenybė grožio palaikymo ir išlaikymo paslaptims atskleisti, išrandama daugybė naujovių tiek parfumerijos, kosmetikos, rūbų dizaino ir kt. srityse. Aišku, stiprioji pusė nelieka nuskriausta – grožio namai, dizaineriai lygiagrečiai rūpinasi ir ja. Tačiau viena kvapnioji grožio priemonė – odekolonas išlieka vyriška privilegija, bet dabar ji naudojama daugiau skutimosi reikmėms nei kaip kvėpinimosi vanduo.
Vyriškajam kvapniajam aromatui – odekolonui jau daugiau kaip 300 metų. Ir nors yra įvairių versijų apie jo atsiradimą, tačiau labiau tikėtina ir pripažinta tikroji jo istorija, kuri prasidėjo 1710 metais Vokietijoje, Kelno mieste, kai ten gyvenantis italas Johann Maria Farina sukūrė šį aromatą ir pavadino jį Kelno vandeniu (Eau de Cologne), miesto, kuriame gyveno ir kūrė, garbei. Priešingai nei dabar, kai moterys naudoja tik kvepalus, o vyrai turi didelį pasirinkimą vyriškų aromatų, tuomet sukurtas Vokietijoje odekolonas buvo nemažas išradimas parfumerijos srityje. Jis buvo labai populiarus ne tik vyrų tarpe, bet ir moterys juo kvėpinosi, tik švelnesniais aromatais. Pirmieji citrusiniai aromatai pasižymėjo vėsinamaisiais, dezodoruojančiais privalumais. Pats Johann Maria Farina su pasimėgavimu yra pasakęs, kad jo kvapnusis vanduo jam primena pavasario rytą gimtojoje Italijoje po lietaus, kvepiantį citrinom, apelsinais, greipfrutais, bergamotėm, bei gėlėmis ir žole.
Kelno odekolonas greit tapo labai populiarus ne tik Vokietijoje, bet ir kitose šalyse. XVIII a. visa Europos aukštuomenė naudojo Eau de Cologne ir laikė tai prestižo ir būtinumo reikalu. Prūsų karalius Fridrikas II įteikė dovanų Rusijos carienei Jekaterinai II Kelno kvapnaus vandens buteliuką, prancūzų rašytojui ir filosofui Volterui jis suteikdavo dvasinio įkvėpimo kūrybai, J. V. Getė odekoloną paminėjo net savo garsiajame kūrinyje – filosofinėje tragedijoje ,,Faustas”. O didysis prancūzų imperatorius Napaleonas šį aromatą taip mėgo, kad su juo nesiskirdavo net žygių metu.
Odekolono tėvynėje Kelne yra net du šio aromato muziejai. Vienas įsikūręs senoviniame miesto pastate Obenmarspforten 21 priešais Julicho aikštę, kur 1709 metais dirbo pats Johann Maria Farina. Visi, kas aplanko Kelną, būtinai nori pamatyti šį unikalų muziejų. Turistus ir svečius pasitinka peruku pasidabinęs aktorius, apsirengęs rokoko epochos stiliaus kostiumu. Jis aprodo atvykusiems senovinius odekolonų buteliukus ir net išsaugotą Napaleono Bonaparto aromatų užsakymą su asmenišku parašu. Kitas odekolono muziejus yra įsikūręs Glockengasse 4711, kuriame yra išsaugotas didžiausias Europoje firmos archyvas su visa Eau de Cologne istorija. Čia vyksta ir odekolono gamyba.
Vokiečiai labai vertina Johann‘o Maria Farina nuopelnus, Kelno mieste yra ne tik du odekolono muziejai, bet ir miesto rotušės bokštą bepuošianti išradėjo skulptūra. Šiuo metu daugiau kaip prieš 300 metų pradėtą darbą tęsia jau aštunta Farinos dinastijos karta, bet ir po tiek metų Eau de Cologne prekės ženklas yra apsaugotas Farinos dvasia, o jo tikrasis, pirminis receptas išlieka paslaptimi.