Klintas Istvudas – Laukinių Vakarų režisierius ir aktorius

2011 spalis

Daugelis žiūrovų, išvydę ekrane Klintą Istvudą (Clint Eastwood), iš karto nusprendžia, kad filmas bus geras ir rimtas. Rimtas ta prasme, kad šiam aktoriui netinka romantiški, komedijiniai ar kitokie lengvo žanro scenarijai. Turima omeny ne išvaizdą, kuri jo amžiuje yra tikrai gera, nes šis žmogus laisvalaikiu daug laiko praleidžia sporto aikštelėse. Jis labai mėgsta golfą, turi jam priklausantį išskirtinį Tehama golfo klubą. Be to, jis yra pasaulyje žinomo Pebble Beach Golf Links investuotojas. Galima sakyti, kad Klintas Istvudas yra rimtų charakterio bruožų. Nuo jaunystės  jis nemėgsta triukšmingų linksmybių, yra santūrus, uždaresnio būdo žmogus, vertina vienatvę ir ramybę. Nemėgstantis daug pasakoti apie save. Gal šiuos bruožus išugdė pats gyvenimas, nes gimė ir augo paprastoje darbininkų šeimoje ir savo karjerą pasiekė pats. Tėvas dirbo plieno liejykloje, motina taip pat nesilepino dirbdama paprasta darbininke. Gimė 1930 metais tuose pačiuose Laukiniuose Vakaruose, Kalifornijoje, vaikystę praleido besimokydamas Ouklendo Technikos vidurinėje mokykloje. Vėliau teko paragauti ir juodos duonos. Būdamas 18 metų dirbo medienos fabrike, teko pabūti ir ugniagesiu. Be to, jis ne vienerius metus praleido su šautuvu rankose. Jį į rankas pirmą kartą paėmė ne filmavimo aikštelėje, o kariškų pratybų poligone. Tarnavo eiliniu kareiviu savo šalies armijoje, 1950 -1953 metais teko dalyvauti kare su Šiaurės Korėja. Grįžęs po tarnybos stojo į Los Andželo universitetą studijuoti ekonomikos. Tačiau jį labiau traukė aktoriaus karjera. Dar grodamas pianinu Quklendo bare, Istvudas svajojo apie didįjį kiną. Kariška gyvenimo pusė paliko savo pėdsakų Klinto gyvenime. Jo sukurti vaidmenys karjeros pradžioje buvo daugiau kovinio pobūdžio.

Į Holivudą jis pateko jau po tarnybos kariuomenėje. Iš pradžių buvo kviečiamas filmuotis tik masinėse scenose, po to jau gaudavo ir antraeilius vaidmenis, pvz. filme ,,Tarantulas/ Tarantula” (1955), ,,Francis Kariniame Jūrų laivyne/ Francis in the Navy” ir kt. Ir tik po serialo ,,Rawhide” 1959 – 1966 metais, Klintas Istvudas tapo labiau populiarus kino pasaulyje. Tam turėjo įtakos ir pažintis su tuo metu mažai kam žinomu italų kilmės kino režisieriumi. Sergio Leone, kuris būdamas Europoje, sugebėjo kurti amerikietiškus vesternus. Judviejų pirmoji pažintis prasidėjo nuo trilogijos ,,Sauja Dolerių/ A. Fistful of Dollars” (1964), kur Klintas Istvudas suvaidina nelabai švelnaus teisuolio vaidmenį. Jis atliko dar ne vieną vaidmenį to paties režisieriaus Sergio Leone filmuose, kaip trilogijoja ,,Dollars” ir kt. Ypač po šių darbų, aktorius tapo labai populiarus vesternų mėgėjų tarpe, jis buvo vadinamas vesternų žvaigžde.

K. Istvudas jau daugiau kaip penkiasdešimt metų kine. Jį daugiau pažįstame kaip smarkų vyruką iš vesternų, įvairių nuotykinių kino filmų su ginklu rankose. Tačiau jis dirbęs ir kitokio žanro filmuose. Pradžioje kaip aktorius, o vėliau užsiėmė ir režisūra.

Maždaug nuo 1993 metų jis filmuojasi beveik visose tik tose kino juostose, kurias režisavo pats.

Už geriausią režisieriaus darbą filme ,,Neatleistina/ Unforgiven” (1992) ir ,,Mergina, verta milijono/ Million Dollar Baby (2004) Klintas Istvudas apdovanojamas ,,Oskaro” premijomis.

Sudėtinga drama ,,Mergina, verta milijono” sulaukė gero daugelio kino kritikų ir žiūrovų įvertinimo. Joje vystoma tema apie žmoniškumą, vidinius išgyvenimus, kaip pasielgti vienu ar kitu atveju sprendžiant ir priimant sunkius sprendimus. Kaip padaryti tai, kad būtų lengviau tavo artimui draugui ir ar teisingą pasirinkai kelią? Į daugelį nelengvų klausimų bando atsakyti pagrindinis herojus Frenkis Dunas dramoje ,,Mergina, verta milijono”. Jo vaidmenį atlikęs režisierius Klintas Istvudas ir pats turėjo išgyventi šiuos jausmus.

Klintą Istvudą ir jo filmus, nežiūrit jo jau didesnį amžių, mėgsta ne tik  dauguma vyresnių kino mėgėjų, bet ir jaunimas. Šis žmogus sportuoja, daug dirba ir laisvalaikiu mėgsta skaityti ir klausytis džiazo. Laukinių Vakarų aktoriumi ir režisieriumi vadinamas, jis yra patrauklus žmogus. Šalia pomėgio golfui jis gerai skraido. Dažnai net į darbą skrenda nuosavu sraigtasparniu arba mėgsta apžiūrinėti savo valdas nuo debesų. Klintas Istvudas su šeima gyvena Kalifornijoje. Gražiame kurortiniame miestelyje Carmel jis turi sodybą ,,Mission Ranch”, vadovauja restoranui kuris garsėja kaubojiškais patiekalais.