2011 spalis
Mokslininkų įrodyta, kad nuomonę apie žmogų susidarome vos tik jį išvydę. Tai įvyksta per keletą sekundžių. Tokiu atveju nuomonę dažniausiai įtakoja tik išvaizda. Ruduo – metas, kai mokinukai išskuba į mokyklas, studentai į paskaitas, o kita žmonijos dalis į darbus, dauguma po pabaigtų mokslų ir vasaros atostogų susiranda naujus darbus. Ką reikėtų žinoti apie tai, kaip rengtis einant į pokalbį dėl darbo. Patikėkit, ne tik CV gali jums padėti gauti trokštamą poziciją, išvaizda gali sustiprinti Jūsų šansus arba juos sumažinti. Taigi tema rimta, todėl teks rimtai perskaityti ir įsiminti, jei norite pasisekimo. Kiekviena kompanija ar organizacija turi savo aprangos kodą (t.y. nurodymus, kaip turi atrodyti tos įmonės darbuotojas). Aprangos kodas gali būti oficialus (reglamentuotas kompanijos vidaus taisyklėse, pvz. uniforma) arba sutartinis (pvz. dirbant pardavėja-konsultante, darbdavys leidžia rengtis savo nuožiūra, tik reikia atrodyti neiššaukiamai, tvarkingai). Dažnai darbovietėje nebūtinas verslo kostiumas, net ir užimant aukštas pareigas.
Jei esate suinteresuotos kilti karjeros laiptais, stebėkite, kaip rengiasi tos įmonės svarbiausieji asmenys. Nekopijuokite aklai, juk žinote patarlę: „Kas galima Jupiteriui, tas draudžiama jo jaučiui”. Tačiau savo drabužinę galėtumėte pakoreguoti, kad atrodytumėte profesionaliau. Žmonės visada stebės ir analizuos vieni kitų išvaizdą. Jei norite būti viršūnėje – atrodykite taip, lyg ten jau būtumėte.
Įsivaizduokite, jei ateinate į pokalbį dėl darbo, bet Jūsų drabužiai nėra labai tvarkingi, nepadarytas manikiūras, o CV rašote, kad esate kruopšti, tvarkinga, pastabi… nemanau, kad visais tais įrašais darbdavys patikės, jei Jūsų išvaizda kalba priešingai. Turbūt su manim sutinkate. Taigi, kokie yra Jūsų taip ir ne apranga, einant į pokalbį dėl darbo?
Taip: vilkėkite girgždančius nuo švaros ir išlygintus drabužius. Investuokite pirkdamos klasikinius ir saikingai atrodančius aksesuarus: laikrodžius, diržą, darbo lagaminėlį, rankinę, batus – tai Jums labai pagelbės kuriant gerą įvaizdį. Pasirūpinkite, kad Jūsų rankos ir nagai būtų švarūs ir tvarkingi (Vyrai taip pat šiame sąraše. Galiu patikinti, kad visiškai vyriška darytis manikiūrą.). Nepamirškite, kad aksesuarai turi būti Jūsų socialinio statuso atitikmenys. Būtumėte nesuprasta, jei dirbdama administratore rimtoje įstaigoje nešiotumėte rožinį, su plastikinėmis gėlytėmis laikrodį. Prisiminkite, kad visos spalvos turi savo reikšmes ir daro labai didelę įtaką su Jumis bendraujančio žmogaus psichologijai, pvz. raudona spalva simbolizuoja dominavimą, jėgą, skatina dėmesį, tokia spalva rengtis galėtumėte, jei skaitytumėte pranešimą seminare, tiesiog būtumėte matoma ir visi koncentruotų dėmesį į Jus ir į tai, apie ką Jūs kalbate. Tačiau rengtis raudonai pokalbiui dėl darbo nerekomenduoju, raudona spalva gali erzinti darbdavį, toks poelgis gali būti įvertintas kaip savo viršenybės ir svarbumo parodymas. Bosas gali įsižeisti ir suirzti. Taigi tinkamiausios spalvos – neutralios: tamsiai mėlyna, smėlio kreminė, pilka, ruda ar
juoda. Juoda taip pat reiškia jėgą, tačiau yra neutralesnė už raudoną. Taigi, jei ji Jums tinka, drąsiai rinkitės juodą.
Geriausia, kad aprangos atspalvius suderintumėte taip, kad tamsesnis būtų apačioje ir šviesėtų į viršų (pvz. tamsiai rudos kelnės, kreminė palaidinė ir dar šviesesnė kaklaskarė. Venkite ryškių spalvų.). Balta spalva atrodo gerai ir gaiviai, suteikia švaros įspūdį, tačiau nepadauginkite ir jos.
Pasirūpinkite, kad plaukai būtų sušukuoti atgal arba surišti. Viena iš blogybių, kai pokalbio metu mergina nervingai liečia ir traukia plaukus nuo veido. Vyrai turi būti su tamsiomis kojinėmis!
Ne: Neleiskite savo asmenybei pasireikšti per stipriai tuomet, kai rengiatės. Palikite tai vėlesniam laikui, kai gausite darbą. Juk negali nuspėti žmogaus požiūrio į vieną ar kitą aprangos stilių. Vyrams patartina nenešioti keistų kaklaraiščių (pvz. anytos dovanoto su sniego seniais arba didžiulėmis havajietiškomis gėlėmis. Tas pats taikoma ir megztiniams. Pasižiūrėkite filmą „Bridžitos Džouns dienoraštis”). Nepersistenkite tuomet, kai kvepinatės ir naudojate priemones po skutimosi, esame skirtingi, todėl vienam patinkantis kvapas kitą gali erzinti. Nedėvėkite trumpų sijonų, tai provokuoja. Nesvarbu darbdavys vyras ar moteris, galima sulaukti ne tokio rezultato, kokio tikimasi. Sijonas turi būti iki kelių ar žemiau. P.S. Juk žinote, kad ir su tokio ilgio sijonu galima atrodyti nuostabiai. Juk „pieštuko” silueto sijonas yra rudens sezono hitas. 12 cm aukštakulniai yra netinkamas apavas dėl tos pačios priežasties kaip ir sijonas. 8 cm turės tokį pat efektą kaip ir aukštesnė pakulnė, tačiau nebus tokie provokuojami. Ir jokių nuogų kojų! Niekada. Darbe – tai netoleruotina ir neestetiška, net karščiausią dieną. Parduotuvėse pasiūla didelė. Pasirinkite matines, 15 denų gali būti tinkamiausios, šiuo metu galima rasti ir purškiamas pėdkelnes, kurios Jūsų tikrai nevaržys. Blizgios pėdkelnės storina. Patartina pamiršti spalvotą nagų laką. Nagų lako spalva turi būti neutrali, jų ilgis taip pat proto ribose. Elementaru – jokio ryškaus makiažo. Jokių skambančių, žvangančių papuošalų (pvz. daugybės metalinių apyrankių). Neprisikimškite švarko kišenių, jei būsite su kostiumėliu.
Ką daryti, kad gerai pasirodytume per interviu dėl darbo?
Mano nuomone, šypsena, tvirtas rankos paspaudimas, CV ir Jūsų pasitikėjimas savimi turėtų stipriai įtakoti darbdavio nuomonę. Apranga tiek daug pasako apie mus, taigi neleiskim, kad kas nors susidarytų klaidingą įspūdį. Iki tol, kol galėsite reprezentuoti savo požiūrį, papasakoti apie savo sugebėjimus ir parodyti savo žinias, patartina sudaryti neutralų vaizdą.
Mane erzina leisti pinigus drabužiams. Man tai nereikšminga. Galbūt turėčiau žiūrėti į tai, kaip į investiciją? Ar įmanoma, ir kaip sudaryti darbo garderobą kuo mažesnėmis sąnaudomis?
Jei Jūs dirbate biure, kur yra reikalavimas dėvėti kostiumą, turėtumėte įsigyti bent du kostiumus. Pasistenkite išsirinkti tokius, kuriuos galėtumėte derinti ir kaitalioti tarpusavyje (pvz. juodas ir pilkas arba lygus tamsiai mėlynas ir mėlynas su siaurais dryželiais.). Gera idėja nusipirkti po dvi apatines dalis (sijonas ir kelnės) kiekvienam švarkui, kurį įsigysite. Kalbant apie palaidines ar megztukus – tai gerai būtų turėti po 3 viršutines dalis vienai apatinei, kad galėtumėte atrodyti įvairiai mažiausiomis sąnaudomis, o spinta nepergrūsta bereikalingais drabužiais.
Jeigu Jus erzina leisti pinigus darbiniams drabužiams, pasiūlymas – kaip mąstyti, kad išleista pinigų suma neatrodytų tokia didelė (negalite pakeisti situacijos – keiskite požiūrį į ją). Išmintinga matematika: „nauda iš kainos už vieną dėvėjimą” (pvz. jei išleidžiate 300 lt darbo kostiumėliui ir planuojate dėvėti jį du kartus per savaitę visus metus, tai vieno apsirengimo kaina bus apytiksliai 3 Lt.). Nėra taip jau brangu ar ne?!
Negaliu vilkėti juodos, padėkite!
Turbūt turite omenyje, kad negalite nešioti juodos spalvos arčiau veido, nes tai Jus slopina ar atrodote nepatenkinamai. Tačiau apatinei daliai juoda yra visiškai priimtinas variantas, ar ne? Kiekvienas turime turėti bent vienas juodas kelnes savo garderobe. Tamsiai mėlyna ar gili šokoladinė, ruda yra geriausios alternatyvos (spalva turi būti tamsi tik su šiltesniais tonais). Vyrams labai retai netinka juoda (dažniausiai taip nutinka dėl papilkėjusios odos ir patamsėjusių paakių). Sprendimas paprastas – užsidėkite šviesesnę viršutinę dalį, moterims gali užtekti ir skarelės, kad nustelbtų juodą. Taip pat tiktų drabužis su kitos spalvos dryželiais (pvz. juodas kostiumėlis su alyvinės spalvos siaurais dryželiais). Tuomet pasirinkite tokią pat ar keliais atspalviais šviesesnę alyvinę palaidinę ir atrodysite gaiviai, nenuobodžiai ir profesionaliai.
Dryžuotas kostiumas simbolizuoja autoritetingumą, kai kuriose įstaigose jis leistinas tik aukštesnes pareigas užimantiems žmonėms.
Kaip rengtis, kai įstaigoje, pavyzdžiui, penktadienį leidžia ateiti laisvai apsirengus, ar tai reiškia, kad galiu eiti su džinsais?
Jokiu būdu ne. Mėlyni džinsai yra laisvalaikio apranga. Tokiomis dienomis galite nevilkėti kostiumėlio, tačiau vis tiek turite atrodyti profesionaliai. Gerai pasiūtos, gražiai gulančios ant kūno kelnės ir tvarkingas, neiššaukiamas viršus turėtų tikti idealiai.
Jei visaip besistengdama vis tiek neatrodau gerai ar tikslinga būtų kreiptis į asmeninį stilistą?
Žinoma. Mažiau teks galvoti apie tai, turėsite visiškai sukomplektuotą, individualiai Jums priderintą garderobą.