Stounhendžas

2013 balandis

01_Stounhendzas_Nuotr_Jason_Hawkes_Getty 02_Stounhendzas_Nuotr_Getty_Images

Paslaptinga akmeninė struktūra Stounhendže (angl. Stonehenge), Anglijos Viltšyro grafystėje, po šiai dienai savo mįslingumu domina mokslininkus, o turistus stebina įspūdingais akmeniniais statiniais. Ją sudaro ratu išdėstyti didžiuliai akmeniniai žiedai, vieno jo skersmuo siekia net apie 30 metrų. Stounhendžą vis dar gaubia senovės paslaptys, o apie jo kilmę yra nemažai neatsakytų klausimų. Bet ilgą laiką vyraujanti nuomonė, kad senovėje tai buvusi didžiulė astronominė stebykla, žemėlapis, keičiasi.

Paskutiniai britų mokslininkų radiniai patikslina arba paneigia kai kuriuos ankstesnius duomenis. Pasirodo, kad Stounhendžas yra gerokai senesnis, nei manyta – apie 500 metų. Archeologai atkasė 50 tūkst. kaulų, kurie priklausė žmonėms. Mokslininkai mano, kad žinomas istorijos paminklas negali būti senovės žemėlapiu ar observatorija, tai gali būti daugiau milžinas kapinynas. Be to, pagal naujus tyrinėjimus manoma, kad čia stovėjo dar vienas akmenų ratas. Tyrimams vadovavęs Londono universiteto koledžo (University College London) profesorius Mike Parker Pearson šių metų kovo mėn. pranešime teigia, kad palaidoti žmonės, tiek suaugę, tiek vaikai buvo ne tik kilmingų dinastijų atstovai, bet ir kažkokios bendruomenės nariai. Ši vieta galėjo būti ne tik laidojimo, bet ir aukojimo vieta.

03_Stounhendzas_foto_Pieter_and_Vanessa 04_Stounhendzas_Nuotr_Eyebyte_Alamy

Netoli Stounhendžo akmeninių struktūrų rastos neolito laikų stovyklavietės, čia aptikta nemažai ir gyvulių kaulų. Manoma, kad į šią vietovę žiemos ir vasaros saulėgrįžų metu kartu su savo šeimomis ir gyvulių bandomis suplaukdavo daug žmonių ir iš kitų tolimesnių vietų, tokių kaip Škotija. Manoma,kad čia būdavo rengiamos didžiulės šventės bei ritualinės apeigos. Laidojimo vietoje buvo rastas dubenėlis su cheminės medžiagos liekanomis, kaip spėjama, smilkalų. Šis ritualas su smilkalais priskiriamas prie apeigų kaip galios simbolio išraiška. Remiantis šiais ir kitais rastais artefaktais Londono universiteto koledžo profesorius Mike Parker Pearson nuomone, šioje vietoje aptikti religinių ir politinių lyderių, taip pat jų artimųjų giminaičių palaikai.