Rock ežero paslaptis

2013 sausis

01_Rock_ezeras_Saltinis_Summitpost_org 02_Rock_ezeras_Saltinis_TheSwirl_org

Nėra jokių abejonių, kad Egipto piramidės yra pačios garsiausios, bet, pasirodo, jos nėra pačios seniausios piramidinės formos struktūros. JAV Viskonsino valstijoje yra piramidė, kurios amžius, kaip teigiama, apie 12 tūkstančių metų. Tai reiškia, kad ji buvo pastatyta per paskutinį ledynmetį. Ir pastatė ją labai pažangi civilizacija.

Rock ežeras yra 32 km į rytus nuo Madisono miesto Viskonsino valstijoje. Jo ilgis yra aštuoni, o plotis – apie keturis kilometrus. 1836 metais amerikiečių tyrinėtojas Nathaniel F. Hyer šiame ežere atsitiktinai rado nedidelę piramidę su plokščia viršūne. Radinį jis pavadino Attsalanom ir padarė prielaidą, kad jam yra apie tūkstantis metų. Savo atradimui Hyer neteikė ypatingos reikšmės, nes Šiaurės ir Pietų Amerikoje yra nemažai senovinių piramidžių bei piliakalnių. Tačiau, praėjus kiek laiko, nuo 1862 metų spaudos leidiniai pradėjo skelbti, jog Rock ežero piramidė yra viena iš seniausių. Ji stovi ežero dugne, kuris susiformavo daug tūkstančių metų atgal, iš to seka prielaida, kad piramidė yra senesnė už visas čia gyvenusių indėnų gentis. Tačiau ši sensacija pamažu nublanko ir Hyer atradimas liko užmirštas.

1936 metais Viktor S.Taylor, taip pat tyrinėtojas, pareiškė, kad Rock ežere būtent jis atrado net keturias piramides. Toks pranešimas sukėlė namažą susidomėjimą mokslininkų tyrinėtojų tarpe ir neužilgo prasidėjo intensyvios paieškos. Tuo užsiėmė ne tik mokslininkai. Daugkartinis nugalėtojas nardymo srityje naras Max Jean Knowle taip pat labai susidomėjo ežero Rock paslaptimi. Štai ką jis parašė savo dienoraštyje: ,,Statinys ežero dugne yra piramidės formos su plokščia viršūne. Viršuje yra maža kvadratinė aikštelė, iš šono esanti 1,4 m ilgio. Piramidės aukštis – 8,83 metrai, o piramidės pagrindas iš šono yra 5,43 metrai. Akivaizdu, kad konstrukcija yra padaryta iš nugludintų akmenų ir sutvirtinta statybine medžiaga. Akmenys padengti stora žalia patina, kurią lengvai nubraukus, matosi pilkų akmenų paviršius“. Tačiau piramidės matmenys neatrodė įspūdingi ir visuomenė, orientuota į sensacingus pojūčius, daugeliui metų vėl pamiršo apie radinį.

1967 metų liepos 30 dieną prie Rock ežero atvyko septynių sportininkų – nardytojų grupė iš Lake Mills, norėdami patyrinėti ežerą ir savo akimis patikrinti informaciją apie neva vandenyje esančias piramides. Apžiūrinėti dugną trukdė dumblinas vanduo ir paieškos nuvylė. Tačiau, jau netekus vilties rasti ką nors įdomaus, vienas dalyvis John F. Kennedy, pagal profesiją botanikas, aptiko dirbtinę konstrukciją. Jos ilgis buvo dvidešimt, o plotis – šeši metrai. Nardytojas pasiėmė kelias nuskeltas akmenų dalis įrodymui, nes kiti paieškos dalyviai, netekę kantrybės, jau buvo baigę nardymus – John F. Kennedy grupėje buvo paskutinis užsispyręs ieškotojas. Tačiau jo radinys kitiems kėlė abejonių, bet vėl naršyti dugną niekas iš ekspedicijos nesiruošė. Abejones netrukus išsklaidė Mike Kucka. Sekančiais, 1968 metais nardydamas Rock ežero dugne, jis aptiko iškilusią apie keturis metrus virš dugno aikštelę. Po kelių minučių kita grupė nardytojų rado ir antrą analogišką statinį. Abi piramidės buvo maždaug dvidešimties metrų gylyje.

Po šių atradimų suaktyvėjo paieškos ir daugelio ekspedicijų Rock ežero dugne buvo aptikta daugiau įvairaus dydžio povandeninių piramidžių. 1970 metų sausio mėnesį žurnalas ,,Skin Diver“ rašė: ,,Šios piramidės visiškai neįtikėtinos, neįmanomos – jos yra pernelyg senos ir randasi tokioje vietoje, kur niekas negalėjo jų pastatyti. Logiškai mąstant, jos negali egzistuoti, bet istorija retai kada klauso teisingos logikos”.

Kaip ir visada, lieka daugybė diskusijų ir nuomonių: vieni mokslininkai teigia, kad šioms piramidėms yra 12 tūkstančių metų, kiti mano, jog joms apie 16 tūkstančių metų, – būtent tuo metu traukėsi ledynai, po savęs palikdami susiformavusius ežerus. Rock ežeras galėjo būti vienas iš jų. Daugelyje pasaulio vietų mokslininkai vis dažniau aptinka povandenines dirbtines struktūras. Jų rasta ir prie Japonijos krantų, ir prie Indijos, taip pat ir Titikakos ežero dugne,  ir aplink Maltą. Kas ir kokiam tikslui pastatė šiuos senovinius statinius – lieka paslaptimi …