Patomskij kraterio mįslė

2013 sausis

01_Patomskij_krateris_saltinis_1001fact_ru

Irkutsko regione esantis Patomskij (rus. Патомский) krateris yra mįslė ne tik vietiniams gyventojams, bet ir mokslininkams, nes net ir šiandien dar nėra atsakymo apie jo kilmę. Šį unikalų geologinį objektą 1949 metais ant Patomskio kalno šlaito aptiko geologas Vadimas Viktorovičius Kolpakovas (rus. Вадим Викторович Колпаков). Šio, kūgio formos radinio aukštis siekia 40 m, o diametras apie 76 m. Jis apvainikuotas apskritu velėnu, o jo centre stūkso maždaug 12 metrų aukščio kalnas. Apskaičiuota, kad viso kraterio bendras tūris yra maždaug 230-250.000 kubinių metrų (apie milijoną tonų).

Apie šį paslaptingą kraterį tarp vietinių gyventojų sklando legendos, ši vieta yra aplenkiama, nors tiesą pasakius, aplinkui čia niekas ir negyvena, o iki artimiausios Mama gyvenvietės yra 150 kilometrų. Jau antros ekspedicijos metu buvo aptikti reti, pavieniai ir apleisti nameliai, kuriuose palikti visi daiktai. Ekspedicijų dalyviai pasakoja, kad įspūdis toks, tarsi išeita paskubomis. Jau tada kilo klausimas: kas gi privertė gyventojus palikti savo namus?

Šamanai kraterį praminė ,,Ugnies erelio lizdu“ (rus. ,,Гнездо огненного орла“), o zoną aplink jį laiko prakeikta ir pavojinga. Vietiniai visus atvykusius tyrinėtojus perspėja nesiartinti prie šio kraterio. Ir netikėta mirtis, ištikusi 2005 metais tiesiog ant tako, likus iki kraterio apie 200 metrų, Rusijos mokslų akademijos mokslininką Jevgenijų Vorobjovą (rus. Евгений Воробьёв), buvo susieta su prakeiksmu. J. Vorobjovas buvo ekspedicijos organizatorius, daug kilometrų buvo eita pėsčiomis, kaip medikai konstatavo, neatlaikė mokslininko širdis, tačiau jakutai įsitikinę, kad tai buvo auka. Ši liūdna ekspedicija buvo ketvirtoji, neskaitant nežymių trumpalaikių mokslininkų pasirodymų prie kraterio.

02_Patomskij_krateris_saltinis_is_Sergej_Mironovo_ekspedicijos_dalyvio_archyvo 03_Patomskij_krateris

Nuo Patomskij kraterio atradimo dienos, čia pabuvojo aštuonios mokslininkų ekspedicijos, kurių tarpe buvo geologai, geochemikai, astronomai, dendrochronologai, taip pat ir Tunguskos meteorito reiškinio tyrinėtojai. Paskutinėje aštuntoje ekspedicijoje (2011 metais) dalyvavo ir Rusijos NTV filmavimo grupė (rus. ,,Таинственная Россия“), kuri, tuoj pat grįžusi iš kelionės prie kraterio, žiūrovams pateikė filmą, susietą su nežemišku objektu.

Ką gi ypatingo matė ir sužinojo šios ekspedicijos dalyviai? Apklausinėjami artimiausi čiabuviai pasakojo apie kartkartinį spinduliuojantį švytėjimą ties krateriu ir jo apylinkėse. Spinduliavimas pastebimas už daug kilometrų. Be to, kraterio rajono apylinkės plotuose atsiranda didžiuliai apskritimai, kuriuose ir taip skurdi augmenija skiriasi nuo esančios už skritulio ribos. Jų čia yra ne vienas. Tokių apskritimų atsiranda ir ant Baikalo ežero ledo, manoma, kad jie vienaip ar kitaip yra susiję.

2003 metų rugsėjo mėnesį vėlai vakare virš Mamos gyvenvietės (esančios 150 km nuo Patomskij kraterio) praskriejo milžiniškas rutulys, kuris netoliese sprogo. Sprogimas buvo galingas, išbyrėjo gyvenvietės langai. Pasirodė spiginanti baltai juoda pašvaistė, bet žmones dar labiau gąsdino tai, kas buvo po to – pradingo daug paukščių bei vabzdžių, o žmonių susirgimas labai padidėjo, taip pat ir mirčių. Pradžioje buvo manoma, kad kalta radiacija, kurią atnešė šis dangaus kūnas, tačiau tai nepasitvirtino, kalbėta apie kažkokį spinduliavimą.

Na, o mokslininkai dėl Patomskij kraterio kilmės kelia įvairias versijas. Viena iš jų, kad tai meteorito kritimo pasekmė, tačiau jokių panašių, kaip Tunguskos atveju, įrodymų nerasta. Kita keliama versija, kad krateris yra vulkaninės kilmės. Yra ištirti prie kraterio augusių senų medžių mėginiai, pripažinta, kad dauguma medžių kamienų buvo pažeisti akmenų, todėl daroma prielaida, kad krateris buvo sprogęs iš vidaus. Tačiau jokių lavos pėdsakų ar nieko panašaus taip pat nerasta. Nei vienai, nei kitai versijai įrodymų nėra. Yra manoma, kad krateris čia gyvuoja apie 500 metų.

Kuo Patomskij krateris ypatingas, kad traukia dangaus kūnus, turint omenyje sprogimą prie Mamos gyvenvietės, kas tie paslaptingi švytėjimai ar dideli atsirandantys rutuliai kraterio apylinkėse?

Kai kurie mokslininkai tvirtina apie gręžimo būtinumą. Tačiau ekspedicijos, tuo labiau rimtesni darbai, brangiai kainuoja ir vieta sunkiai prieinama. Mokslininkai entuziastai ruošiasi devintajai kelionei, su viltimi atskleisti Patomskij kraterio paslaptį.