Majų Tikalis/ Gvatemala

2012 lapkritis

Gvatemala – turistų pamėgta šalis Centrinėje Amerikoje. Juos vilioja čia ne vien atogrąžų miškai, kalnai ar Ramiojo vandenyno ir Karibų jūros paplūdimys. Šis senasis majų kultūros židinys yra labai turtingas savo istorija. Gvatemala gali pasigirti senovės miestais, kuriems daugiau nei keliolika tūkstančių metų, ir juose išlikusiais archeologiniais radiniais.

Šiose vietose susijungusios indėnų gentys įkūrė Majų imperiją, kuri ilgą laiką klestėjo, vėliau sunyko dėl ne visai žinomų priežasčių. Manoma, kad klimato kaita, ypatingai sausra galėjo ginti žmones iš namų, be to, sparčiai vystantis ekonomikai, negailestingai buvo kertami miškai, niokojama gamta, nualintas dirvožemis grasino bado mirtimi, – visos tos priežastys galėjo priversti žmones trauktis į kitas žemyno vietas, tolyn į Meksiką. Tad liko sunykę miestai ir gyvenvietės, jų griūvėsiai daugybę metų glūdėjo neprieinamose džiunglių vietose. Archeologams Gvatemala ypatingai įdomi kasinėjimo vieta, nes majais visą laiką yra domimasi, stebimasi jų astrologinėmis žiniomis, jų sudaryti kalendoriai dar ir dabar ne visi suprantami ir iššifruoti.

Majų civilizacijos perlu yra laikomas Tikalis. Jis buvo vienas is didžiausių Majų civilizacijos miestų ir savo apogėjaus metu turėjo per 200 tūkst. gyventojų (maždaug 200-850 mūsų eros metais). Kai Majų civilizacija pradėjo nykti, miestas buvo apleistas ir skendėjo džiunglėse. Ir tik 1848 metais buvo atrastas Modesto Mendeso ir Ambrosijo Tuto ekspedicijos metu, nes iki to laiko apie Tikalio egzistavimą buvo žinoma tik iš mitų. Tikalyje yra tūkstančiai senovinių pastatų, tačiau dar ne visi yra atkasti ir ištirti archeologų, daug paslapčių slepia tanki augmenija. Dar ir šiandien spėliojama, kodėl buvo apleistas šis didingas miestas, bet, matomai, jo likimas toks pats, kaip ir visos Majų imperijos.

Tikalio miestas stebina architektūriniais statiniais, – šventyklos, aukštos piramidės, kai kurios siekiančios net iki 60 ir daugiau m aukščio, visi akmenys ar luitai buvo sutempti žmogaus rankomis. Pačios įžymiausios Tikalio vietos – tai šešios didžiulės Mezoamerikos laiptuotosios piramidės. Ant piramidžių sienų, ant akmenų, ant atrastų akmeninių plokščių vis dar randama hieroglifų marginimų, kuriuos tyria ir šifruoja archeologai, mokslininkai. Tai ir majų kalendoriai, ir svarbiausių valstybinių įvykių pavaizdavimas bei įvairūs buitiniai piešiniai. Manoma, kad Tikalis turi stiprią energiją. Gal taip yra todėl, nes būnant šalia piramidžių arba pakilus jomis į aukštį, jauti nenusakomą jausmą šioje didybėje, galybėje, kurią sukūrė žmogus prieš daug daug tūkstančių metų. Užlipus aukštyn piramidžių laiptais, atsiveria gražus Tikalio gamtovaizdis su visa augmenija, gyvūnija ir architektūriniais  šedevrais. Šiuo metu Tikalis yra Gvatemalos Tikalo Nacionalinio Parko dalis ir yra įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.