KOLINAS FERTAS – aktorius, suvaidinęs karalių

 2011 rugpjūtis

 Turbūt nėra nei vieno kino meno mylėtojo, kuris nežinotų Kolino Ferto (Colin Andrew Firth) vardo. Mes dažnai matome jį televizorių ekranuose ir, pripažinkime, kad labai malonu vakare, parėjus namo po įtemptos darbo dienos, pasižiūrėti ramų filmą. Kolino Ferto herojai nemėgsta šaudyti bei gaudyti, tad melodramų mylėtojai su pasimėgavimu praleidžia poilsį prie televizorių ekranų, jei jame mato savo mėgiamą aktorių.

Kolinas Fertas pelnė nemažai įvairių apdovanojimų. Vienas iš žymesnių paskutinių jo suvaidintų vaidmenų yra istorinėje dramoje ,,Karaliaus kalba/ The King‘s Speech”. Jis buvo pripažintas geriausiu šių metų aktoriumi ir apdovanotas ,,Oskaro” premija. Kaip pripažįsta pats aktorius, užduotis jam nebuvo labai lengva, kadangi tuo metu jis dar net nebuvo gimęs ir apie karališkąją šeimą nedaug ką žinojo. Pats karalius Jurgis VI buvo gana uždaras žmogus, vengė viešumos. Jis nemėgo bendrauti ir buvo labai kuklus. Matomai tam turėjo įtakos jo mikčiojimas. Jo dešinioji ranka buvo karalienė, kuri savo laiku buvo labai populiari šalyje. Anglijoje neįprasta kalbėti apie asmeninį šeimos gyvenimą, tuo labiau apie karališką. Čia ji yra laikoma šventa ir visi anglai tai pripažįsta. Todėl nenuostabu, kad norėdamas kurti filmą, scenaristas Davidas Seidleris buvo sutiktas nelabai draugiškai. Tik po Jurgio VI mirties 1952 metais, jo duktė, dabartinė Anglijos karalienė Elžbieta II,  su malonumu peržiūrėjo kino juostą ir liko labai patenkinta.

Suvaidinti karalių Kolinui Fertui buvo didelė garbė ir atsakomybė. Jam teko išmokti net mikčioti, kad tikroviškiau atliktų šį vaidmenį. Čia jam padėjo sesuo logopedė ir scenarijų parašęs Davidas Seidleris, kuris irgi turėjo problemų su kalbos defektais.

Kolinas Fertas kasdieniniame gyvenime yra labai santūrus, ramaus būdo žmogus. Gimė jis 1960 metais Didžiojoje Britanijoje, istoriko ir religijos dėstytojos šeimoje. Pirmuosius ketverius metus jam teko gyventi Nigerijoje su seneliais, kurie ten atlikinėjo labdaringą misiją. Vėliau metai prabėgo Sent Luise, JAV ir tik po to šeima apsigyveno Anglijoje. Londone Kolinas Fertas mokėsi ir baigė aktorines studijas. Šiuo metu yra vedęs italę Liviją Gidžioli, dokumentinių filmų režisierę. Šeima gyvena Anglijoje ir Italijoje, augina du sūnus, vienam jau aštuoneri, kitam dešimt metų. Iš pirmos santuokos aktorius turi sūnų, gyvenantį Amerikoje su motina, tačiau santykiai glaudžiai palaikomi. Kolinas Fertas šiltai atsiliepia ir apie savo motiną, dėkingas jai, kad daug ko išmoko suprasti gyvenime jos dėka.

Tradiciškai yra nusistovėjusi nuomonė, kad anglai vyrai – džentelmenai. Tokiu šį aktorių laiko ir moterys, būtent jos ir yra didžiosios Kolino Ferto gerbėjos. Jo vaidyba yra labai iškalbinga santūriu elgesiu, protingu nutylėjimu įvairiose situacijose. Kad ir romantinėje komedijoje ,,Bridžitos Džons dienoraštis/ Bridget Jones” , kurioje jis atlieka kantraus vaikino rolę. Save laikantis susivaldančiu, aktorius kartais stebisi, net ,,pratrūksta”, kai gauna neįprastų suvenyrų ir netikėtų dovanų iš savo gerbėjų. Tai būna ne tik kaklaraiščiai, bet net ir kojinės! (Įdomu būtų pažiūrėti į jo reakciją). Mieliausi, sąmojingiausi ir protingiausi būna vaikai, – jie nuoširdžiai siunčia mylimam aktoriui savo nupieštus Kolino portretus, kurie net nenoromis verčia nusišypsoti. K. Fertas norėtų, kad suaugę geriau jau nebandytų sėkmės šioje srityje. Didžiausios gerbėjos moterys dažnai prašo autografų, kartais ir ant batelių, – juokiasi aktorius. Viena ponia pareiškė, kad žiūrint jo filmus, jai kyla kraujo spaudimas. Nieko nepadarysi, jei tau 102 metai.

Labiausiai aktorius bijo nuobodžių vaidmenų, nemėgsta trilerių, žavisi istoriniais filmais, gal todėl jam ir pavyko taip puikiai suvaidinti karalių.