Kaip išsirinkti vestuvių fotografą

2012 gegužė

Pagaliau sulaukėm vasaros! Kai kurie šią vasarą sutinka su jauduliu ir širdies virpuliu, juk šiemet vestuvės. Dauguma jaunavedžių jau susiplanavę pagrindinius šventės akcentus, datą ir vietą. O fotografo paieškas atideda vėlesniam laikui, juk jų pasirinkimas išties didelis, iš pirmo žvilgsnio atrodo nebus sudėtinga išsirinkti. Tačiau kaip iš daugybės fotografų, arba taip save vadinančių, išsirinkti profesionalą? Į ką reiktų atkreipti dėmesį? Apie tai kalbamės su fotografu profesionalu Dariumi Tarėla.

Nuo ko pradėti ieškant fotografo vestuvėms? 

Žinoma, fotografą geriausia rinktis pagal rekomendacijas, prisiminkite draugų, giminaičių vestuvines nuotraukas. Jei nepažįstate žmonių, galinčių rekomenduoti, arba nepatinka rekomenduotų fotografų nuotraukos ir stilius, tuomet patogiausias būdas ieškoti internete. Tačiau čia informacijos yra iš tiesų nemažai, todėl išsirinkti gerą vestuvių fotografą tikrai nelengva. Pirmiausia reiktų atkreipti dėmesį į internetinės svetainės dizainą, nes tai vizitinė fotografo kortelė. Ji turi būti subtili, atspindinti fotografo skonį ir požiūrį į vaizdo matymą. Peržvelkite nuotraukų pavyzdžius.

Kaip atpažinti geras ir blogas nuotraukas?

Akies niekada neapgausi, geros nuotraukos tiesiog spinduliuoja savo energija, nes jos perteikia emociją ir pasakoja istoriją. Žinoma, yra keletas kriterijų, pagal kuriuos išsirinkti fotografą bus lengviau.

Vestuvinėse nuotraukose svarbiausia yra jaunieji. Nuotraukose jaunavedžiai turėtų būti šalia, o ne atskirai, arba tarp jų negali būti didelis atstumas. Nuotraukoje turi dominuoti žmonės, vadinasi jaunavedžių neturėtų užgožti pašaliniai objektai, kurie turi būti nepastebimi ir antrame plane. Nevertinu tokių nuotraukų, kuriose  jaunieji yra vos matomi, o visą kadrą užima medžiai, pievos, peizažai, dvarai, parkai, pilys ar tiltai, tai yra neprofesionalu. Šiuolaikinėje fotografijoje kaip ir kine naudojamos stambios kadruotės, apkarpant apačią ir net pakaušį,  išryškinant žmogaus akis. O kaip kitaip suprasi žmogaus mintis ir pajausi tikrąsias emocijas, jei nesimato jo akių?

Nuotraukose svarbu natūrali šviesa, kai fotografuojama be blyksčių, taip kaip akis mato. Šiuolaikinės technologijos leidžia pamatyti  vaizdus  geriau nei mato žmogaus akis. Nuotraukos turi būti šviesios ir gaivios!

Kadrai privalo būti arba horizontalūs arba vertikalūs, negali būti pasvirimų, kreivų kadrų, nes į viską žiūrime nepavertę galvos.

Nuotraukų, kuriose matosi daug kompiuterinių programų įsikišimo, taip pat nevertinu gerai. Tokios nuotraukos yra „plastmasinės”. Kompiuterinės programos išdarko natūralias spalvas. O susiliejimo efektą su gera fototechnika profesionalas turėtų išgauti ir natūraliai.

Kaip pasirinkti profesionalų fotografą? 

Būtinai susitikite su fotografu, pabendraukite. Bendravimas labai svarbus, nes jis atskleidžia žmogaus intelektą, iš pokalbio galite susidaryti nuomonę apie žmogaus skonį ir požiūrį į daugelį dalykų. Profesionalas turi pasitikėti savimi, o jaunavedžiai pasitikėti juo. Žinoma, technika, su kuria fotografas dirba, taip pat labai svarbu, tačiau neįgudusiose rankose net ir pati šiuolaikiškiausia technika nepadarys gražių nuotraukų.

Linkiu jauniesiems nepatekti į fotografo – eksperimentatoriaus rankas. Dažniausiai tai fotografų – mėgėjų bruožas. Mažai patyrę fotografai, ieškodami savęs ir savo stiliaus, blaškosi, vestuvių metu daro bandymus, net nežinodami koks gali būti rezultatas. Neleiskite savo vestuvėms būti  fotografo eksperimentu, tai gali sugadinti šventę. Nedarykite to, kas jums nėra priimtina ar keista, nesitaškykite ežere, nelipkite ant griuvėsių, elkitės natūraliai, kitaip nuotraukose galite atrodyti juokingai. Profesionalus fotografas turi būti neutralus, jis yra visada šalia, bet tuo pačiu ir nepastebimas, jis neturi vaikyti žmonių, nebent būtiniausiais atvejais darant bendras svečių nuotraukas.

Beje, fotografas privalo gerai atrodyti. Manau nepagarba jauniesiems, kai fotografas vestuvių metu yra netvarkingai apsirengęs, jis turi susilieti su žmonių minia, o ne išsiskirti ryškiaspalviais marškiniais ar nutrintais džinsais, tai atspindi žmogaus kultūrą.

Jaunųjų fotosesija fotostudijoje – tai atgyvena ar tai vėl madinga?

Manau tai niekada nebuvo nemadinga, tai daugiau skonio reikalas. Šiuolaikinės fotosesijos fotostudijoje – tai pati brangiausia fotografijos dalis, nes čia investuota į aplinką, techniką, apšvietimą. Beje tik nedaugelis vestuvių fotografų turi  fotostudiją. Studijinę fotografiją reikia labai vertinti. Tiesiog ne kiekvienas gali sau tai leisti. Jei fotografuos profesionalas, studijoje visada bus garantuotas geras rezultatas bet kokiomis oro sąlygomis. Vestuvių metu yra daug skubėjimo, bėgimo, tad visur suspėti yra sudėtinga. Štai JAV populiaru daryti studijines priešvestuvines fotosesijas tam, kad nebūtų skubėjimo. Žinoma, jei yra galimybių ir laiko, vestuvių dieną galima fotografuotis ir lauke, ir studijoje, tuomet vestuvinis albumas bus įvairesnis.

Kokias erdves pasirinkti fotografavimui ir kokių vengti?

Jokiu būdu nesifotografuokite griuvėsiuose, apleistuose statiniuose, apgriuvusiuose dvaruose, akmenų krūvose, tuomet ir nuotraukos bus ,,sunkios, sugriuvę”. Jei fotografas pasiūlytų tokią idėją, iš karto ją atmeskite. Nuotraukos visada gerai atrodys miesto fone, aikštėse, senamiestyje. Žinoma, jei jaunieji mėgsta gamtą, gali būti miško, pievos, parko fragmentai, bet tik antrame plane. Sėkmingausios nuotraukos tos, kuriose yra žemė, vanduo ir dangus, bet pirmam plane jaunieji, būtinai tik jie!  Vanduo nuotraukai suteikia ypatingą energiją, juk mes patys esam iš vandens.

Jei jaunavedžiai plaukioja jachta, ji turi būti prabangi ir švari. Prastas burlaivis ar jachta gali sugadinti nuotrauką. Bet svarbiausia yra harmonija tarp aprangos, automobilio ir vietos. Jei jaunosios suknelė yra glamūrinė, geriau rinktis miesto aplinką, lauko restoraną, terasą, miesto fontanus, o ne mišką, seną dvarą ar liaudišką trobą. Jei fotografuojatės gamtoje, darykite tai kuo natūralesnėse vietose, kaip rugių lauke, pievose, bet ne tulpių lysvėje. Venkite dirbtinų aplinkų. Galima fotografuotis žmonių minioje ar tarp turistų. Tačiau nepakartojamas kadras gali gautis net primityviausiose vietose. Viskas priklauso nuo meistro profesionalumo.

Kokie jaunųjų apdarai nuotraukose atrodo gražiausiai?

Vyrui vienareikšmiškai (jei tai klasikinis vestuvių variantas) – juodas įliemenuotas James Bond stiliaus kostiumas. Reiktų vengti blizgančių audinių. Jaunoji  nepriekaištingai atrodys su suknele, išryškinančia jos privalumus ir paslepiančia trūkumus. Ji turi pabrėžti moteriškumą. Plaukai natūraliai paleisti arba natūraliai sukelti. Reiktų vengti lakinių šukuosenų, kurios atrodo lyg netikros.

Pozuoti ar nepozuoti nuotraukoms?

Pozavimas nėra blogai, bet jis turi būti subtilus, jaunieji turi elgtis natūraliai. Geriausiai kai jaunieji yra atsipalaidavę, ir elgiasi taip, lyg jie nebūtų fotografuojami, jie leidžia laiką taip, kaip jie nori ir atrodo taip, kaip iš  tikrųjų jaučiasi. O fotografas kaip medžiotojas, fiksuoja akimirkas, formuoja jaunųjų istoriją. Nuotraukose turi vyrauti natūralios akimirkos, natūralios ašaros ir juokas, tai kas vyksta čia ir dabar. Vestuvių fotografai, galima sakyti, yra sėkmės fotografai, jie gaudo kadrus ir nežino kas jų laukia – nepasirinks oro, jaunųjų nuotaikos.

Kas vestuvių fotografijoje yra nemadinga ir neskoninga?

Banalios dirbtinės pozos, nuvalkiotos kadruotės, kaip kalbėjimas telefono būdelėje, saulėlydis, dirbtinės spalvos, padarytos kompiuterinėmis programomis. Viskas, kas nenatūralu yra neskoninga.