Juozo Statkevičiaus „Grožio kirtis“

Juozo Statkevičiaus knyga pagaliau prekyboje! Keturių šimtų puslapių knyga išties pranoko pati save. Ji priverčia rimtai pagalvoti, apsvarstyti, analizuoti ir, žinoma, nusišypsoti. Ji tarsi grožio almanachas, kurį turėtų turėti kiekviena moteris be išimties.

Knygoje yra 34 skyriai: Elegancijos arbitras.: K. Sabaliauskaitė; Mada Lietuvoje.: A. Vasiljevas-Gulevičius; Įžanga; Garderobo formavimas; Neturiu kuo apsirengti; Laikysena; Amžiaus cenzas; Kintanti mada ir amžinas stilius; Dalykinis stilius; Kūno kultas; Kūno puošyba; Makiažas; Šukuosena – kaip karūna; Kvepalai; Perlai; Deimantai; Garsios juvelyrų firmos; Kailiniai; Aprangos kodai; Skrybėlės; Rankinė; Batai; Nuogų kojų mada; Pirštinės; Saulės akiniai; Skėtis; Dėvėti rūbai; Klubai; Namai – jūsų tvirtovė; Neatsakytas laiškas; Didieji Prancūzijos mados namai; Pret-a-porter.: E. Sidaras, Haute couture: triumfo ašaros Paryžiuje; Audiniai. Oda. Kailiai.

 Taigi kiekviena ir net kiekvienas gali surasti sau įdomią temą, naudingų patarimų, puikių nuotraukų ir Juozo Statkevičiaus gyvenimo smulkmenų…

Tiems, kurie dar neskaitė šios knygos ir artimiausiu metu neturės galimybės jos perskaityti, mes suteikiame galimybę šiek tiek pažvelgti į jos turinį.

 „…Net jeigu nesate Juozo klientė ir neketinate ja tapti, šioje knygoje surašyti įspūdžiai – savotiška grožio filosofija – tiesiog paakins keistis ir orientuotis mus užplūdusioje daiktų gausoje. O tai tikras menas, leidžiantis ir geriau jaustis, ir neretai taupyti atsisakant brangaus niekalo…“ (9)

 „…Jei ieškočiau Juozui Statkevičiui kulinarinės metaforos, tai palyginčiau su delikatesais: austrėmis, trumais, žąsų kepenėlėmis. Turiu minty – su tokiais dalykais, dėl kurių žmonės eina iš proto ir moka didžiausius pinigus arba nesupranta, kaip apskritai galima tai valgyti. Arba nori priaugti, bet nedrįsta. Arba valgo ir apsimeta, kad skanu. Bet tik iš snobizmo…“ (12)

 „…Mada – tai tarsi kompleksuotas Casanova, kuris vakare miršta iš geismo savo objektui, patenkina aistrą per vieną naktį, o rytą jau nebeprisimena vakarykštės meilės vardo ir ieško kito vienadienio susižavėjimo… tai žiauri, žavi, lengva ir permaininga kultūros dalis, besikeičianti ne tik dukart per metus, kai Paryžiuje, Milane, Londone ir Niujorke pristatomos pavasario ir vasaros, rudens ir žiemos kolekcijos, bet ir tarsi vėtrungė keičianti kryptį vos pūstelėjus visuomeninio gyvenimo vėjukui, kurį sukelia įvykiai, vietos ir asmenybės…“ (12)

„…mada yra laikina kaip levandų kvapas ar kaip nuaidintis muzikos garsas…“ (14)

 „Mada – gražaus gyvenimo variklis, daugiabriaunis mechanizmas. Ji glaudžiai susijusi su viskuo, kas vyksta socialiniame, ekonominiame, kultūriniame ir net politiniame gyvenime. … Jeigu įsigilintume, pamatytumėme, kad viskas nejučia paklūsta madai…. Viskas pavaldu šiai įnoringai nenuoramai!“ (25)

 „…Mada gali aptikti arba ne. galima ją ignoruoti ir susikurti įvairiausių pasiteisinimų, bet pabėgti nuo jos nelemta, deja, nė vienam! Kodėl norime pabėgti nesupratę ir neišsiaiškinę, kas tai? Mada dažnai kaltinama paviršutiniškumu ir arogancija, bet, gerbiamieji, nevaikštote juk nuogi – labai nepalankios klimato sąlygos… Nebūtina nerti į mados gelmes, bet kiekvienas, save laikantis kultūringu žmogumi, turėtų nors kiek išmanyti šią sritį. Grožio supratimas dažnai perimamas iš šeimos, perduodamas iš kartos į kartą, iš giminės į giminę…“ (25-26)

 „Mada labai įvairialypė, turi daug skirtingų krypčių. Jos apibrėžimas apima skonį, saiką, efekto, optinės apgaulės išgavimo meną, supratimą apie formą ir spalvas, proporcijas, faktūrą ir tekstūrą, harmoniją ir visumą. Pagaliau mokėjimas pristatyti save kaip asmenį, individą, išsiskirti, atskleisti savo talentus taip pat priklauso supratimui apie madą.“ (26)

 „…Viliuosi, kad mano žinių srautas bus ne tik grožio kirtis, bet ir grožio penas tiems, kurie nori gyventi gražiai, kurie ko nors siekia, kurie tikrai godžiai mokosi, domisi, gilinasi.“ (27)

 „…Stengiausi rašyti linksmus ir liūdnus, saldžius ir karčius dalykus. Tiesa – visada griežta!“ (27)

„Manau nėra subjektyvesnės, efemeriškesnės ir labiau besikeičiančios sąvokos kaip grožis. Linkiu, kad grožio kirtis būtų ne skaudus, o malonus, jaudinantis, leistų jums pakilti laipteliu aukščiau, linksmai pasijuokti iš klaidų, pastebėti naujus dalykus, o dviprasmis pavadinimas intriguotų ir mažytės detalės, neginčijamai suteikiančios jums dar daugiau grožio, ilgam įstrigtų atmintyje.“ (27)

 „…Paprastai garderobo, kaip ir skonio nesuformuosi, čia ne tas paprastas skiepas begemotui iš animacinio filmuko, tik cakt – ir viskas.“ (29)

 „Mada – tai dekoracinė ir fasadinė kultūros pusė.“ (30)

 „Apranga – tai pirmoji jauno žmogaus saviraiškos priemonė…“ (35)

 „…Geriau pirkti vieną, bet gerą…“ (37)

 „…Mada nėra koks nors gelminis filosofinis reiškinys, tačiau ji verčia mąstyti, pakilėja ir tikrai įkvėpia. Mada visada sunkiai pagaunama, reikalauja nepaprastos fantazijos ir išmonės, ji chameleoniška, greitai miršta ir kaip feniksas atgimsta…“ (41)

 „…Laikysena, kaip ir stilius, elegancija, skonis, perduodama su motinos pienu, žmogus tai turi arba ne. tačiau viskas nėra tik juoda ir balta, viską įmanoma pataisyti ir pakeisti, reikia tik noro.“ (49)

 „…Jūsų laikysena gali pavergti visą pasaulį, jei jūs to norėsite!“. (55)

 „…Stilingas žmogus savo istoriją kuria visą gyvenimą ir, žinoma, stilius gali būti įvairus, dažnai keistis. Svarbu neįstrigti, pripažinti mados pokyčius, nebūti konservatyviam – juk tai, kas dar vakar buvo gražu, rytoj jau pasenę…“ (62)

 „…nepamirškite saiko, jis – rodiklis.“ (64)

 „…Nepamirškite, kartais mažiausia detalė gali tapti aštriausia špaga grožio mūšyje!“ (65)

 „…Norint būti stilingam, reikia turėti charakterį, tam tikrus gyvenimo įpročius, manieras ir būti klasiškam.“ (67)

 „…žodžiai „stilingas“ ir „madingas“ kartais yra bereikšmiai, jei už jų neslypi ryškus charakteris, savita pasaulėjauta ir mąstymas.“ (68)

 „…Stilius – tai išliekantys dalykai… jūsų individualus stilius gali išlikti kaip pavyzdys, o ryškūs mados vėjai gali nunešti juos į nežinomybę. Taigi puoselėkite savo stilių, nesižavėkite vienadieniais mados šūksniais, atraskite save.“ (71)

 „…Skonis – sudėtingas dalykas, vienąkart skoningai apsirengti ne tas pats, kas turėti gerą skonį…“ (73)

 „…Tačiau jei norite būti madingos, stilingos būti privalote.“ (76)

 „…Tolerancija – štai kas svarbiausia. Gaila, kad pas mus ji kol kas nemadinga….“ (85)

 „Nėra negražių moterų, yra tiesiog blogas makiažas“ (99)

 „Grožis – ne tai, ką gauname gimdami, o tai, ką mokame išsaugoti bėgant metams…“ (116)

 „…Lietuvoje viskas populiaru, kas netikra. Sakyčiau, kaunietiškas, seriališkas, „marijaniškas“ derinys…“ (126)

 „…Drįstu teigti, kad moteris be perlų – kaip dangus be saulės.“ (158)

„…Na, jūs, moterys, mokate pavergti ir suminkštinti vyrų širdis. Kuo geriau tai darote, tuo didesni deimantai puoš jūsų kaklą. Deimantai – visų akmenų karaliai!“ (168)

 „…iš smulkmenų ir detalių susideda esmė!…“ (179)

 „…Ieškokime, galvokime, gyvenkime pilnakraujį gyvenimą…“ (180)

 „…Manipuliavimas aksesuarais naudingas dar ir dėl to, kad nekristų į akis, jog vakarėlyje esate ne viena, vilkinti tokią pat suknelę…“ (188)

 „…Gražūs drabužiai – toli gražu dar ne viskas. Geriau kuklumas ir puikios manieros negu blizgesys ir tuščias chamiškumas!“ (188)

 „…Nepamirškite pagudrauti: būsite su skrybėle – visada pateksite į mūsų spaudos puslapius, garantuoju!“ (203)

 „…Gyvename tikrai mažutėje šalelėje, kur intrigos ir pavydas daug geriau tarpsta nei kultūra, stilius, snobizmas ir skonis. Bet be snobų nėra mados.“ (206)

 „…Tinkamas dieninės rankinės dydis – kai į ją telpa sustumiamas skėtis, šampano butelis ir A4 formato popieriaus segtuvas. Tikrai neapsiriksite.“ (213)

 „… mada mus kaitina, erzina ir nevalingai stengiesi jai paklusti, nes kitaip būsi antras, o mada tokių nemėgsta. ..“ (216)

„…Turtingieji renkasi prabangias mašinas, sau į žmonas – vardines manekenes, priedo siūlyčiau ir vardinius batus.“ (218)

 „…Madai reikia aukų, net jei gatvėje slidu ir bjauriai šlapia ar druska suėda ne tik batus, bet ir gatvių betoną. Aukštakulniai – jūsų grožio šarvas. Reikia pakentėti norint būti madingai. Kitaip atrodysite kaip daržininkė.“ (222)

 „…akiniai – nepakeičiamas stiliaus ir grožio atributas. O demokratiška mada drąsiai deklaruoja, kad įvairovė ir individualumas kuria grožį.“ (235)

 „…Ar jūs žinote naujausią šiuolaikinės madingos moters formulę, kaip rengtis?tai kai kas nauja, brangu ar prestižiška, kai kas sena, stilinga r turi savo aurą, kai kas labai pigu plius saikas, mada, mokėjimas leisti pinigus…“ (246)

 „…Man nusimauti batus tolygu viešai nusimauti kelnes…“ (268)

 „…Mersedesai pasensta, kailinius kandys suėda, o kultūra lieka ir perduodama iš kartos į kartą…“ (274)

 „Mados namai pirmiausia prasideda nuo savo išskirtinio stiliaus, dizainerio skonio ir sėkmės, nuo mokėjimo pardavinėto orą. … Mados namai neturi nieko bendra su panašiai save vadinančiomis dizainerių artelėmis, įprastomis Lietuvoje…

Mados namai – tai tam tikra struktūra su nusistovėjusia audinių užsakymo sistema, su produkcijos gamyba ir dauginimu siuvimo fabrikuose, o kur dar mezgyklos ir parduotuvės, ir jų tinklai…“ (293)

„…Sąvokos „drabužiai“ ir „mada“ dažnai vis dar painiojamos. Drabužiai nuo šalčio kūnui pridengti būtini visiems, o mada – išskirtiniams…“ (338)

„…jei perki garsią etiketę, tai jau nusiperki ir skonį. Taip daro tie, kurie paprasčiausiai net nenutuokia, kas yra skonis ir stilius“ (342)

 Visos ištraukos yra iš Juozo Statkevičiaus knygos „Grožio kirtis“. Puslapiai nurodyti šalia citatos.