Judith Leiber ir jos rankinės

2011 liepa

Be rankinuko – niekur ir niekada. Tai bene vienas iš svarbiausių ir būtiniausių aksesuarų mūsų garderobe. Nešiojame jį kasdien, nepagalvodami koks jis mums svarbus ir mielas. Galima pastebėti, kad kai kurios  moterys pripranta prie vieno rankinuko, nešioja jį ilgai ir nenori keisti, lyg tai būtų labai brangus širdžiai daiktas. Bet paprastai šis aksesuaras yra keičiamas, derinamas prie rūbų, prie sezono, aplinkos ir pan.

Viena iš žinomų dizainerių, kuriančių moteriškus rankinukus, yra Džudit Leiber (Judith Leiber). Gimusi ir augusi Vengrijoje, vėliau emigravo į Ameriką, kur, laikui bėgant, tapo žymi ir reikšminga daugumai dailiosios lyties atstovių. Ji puikiai išmano aukštuomenės moterų skonį ir jos rankinės puošia ne vieną pasaulio įžymybę lydėdamos jas į vakarinius priėmimus bei pokylius. Karalienė Elizabeth II taip pat turi šios dizainerės individualiai sukurtą aksesuarą. Šiuos mažus, gražius daikčiukus galima matyti ne tik Dianos Ross, bet ir daugumos kitų žvaigždžių rankose. Džudit Leiber rankinukai laikomi išskirtiniais, nes jie yra siuvami tik rankomis ir puošiami  įvairiais siuvinėjimais. Be to, dažniausiai šie aksesuarai būna prabangūs, puošiami brangakmeniais. Bet tai yra individualūs užsakymai. O šiaip dizainerė yra labai populiari ne tik mados, bet ypatingai originalumą mėgstančių moterų tarpe.

Rankinių modeliavimo darbą ji pradėjo Amerikoje, kur atvykusi nelabai žinojo ko imtis. Visi pažįstami atkalbinėjo ją nuo šito darbo, nes šio verslo populiarumas buvo menkas, naudos mažai. Bet Džudit Leiber 1963 metais, padedant vyrui Gersonui Leiber (Gerson Leiber), kuris ir buvo jos rankinių salono įkūrėjas, ėmėsi mėgiamo darbo. Darbo patalpos nedidelės, viršutiniame salono aukšte dirba pati Džudit Leiber, čia ji kuria ir siuva rankines, kiekvienai skirdama daug dėmesio ir kantrybės. Apatiniame aukšte yra dirbtuvė, kurioje jau pasiūtos rankinės yra siuvinėjamos. Jos dažniausiai puošiamos kalnų kristalais, kurių kartais prireikia net iki dešimt tūkstančių vienetų vienam šiam aksesuarui padailinti. Šis meniškas, miniatiūrinis darbas yra atliekamas itin kruopščiai ir atsakingai. Vienam tokiam daikčiukui tenka sugaišti kartais net ir savaitę. Fantazijų ir idėjų kupina dizainerė kuria įvairių formų rankinukus, kartais net neįsivaizduojamus tokiam aksesuarui: pomidorus, įvairius gyvūnėlius ir aibę neįprastų dalykų. Kuriant rankinę Hilari Klinton, modeliu tapo net katė Socks, gyvenanti prezidentūroje. Džudit Leiber besijuokdama sako, kad jai patinka kurti neįprastos formos rankinukus. Viena užsakovė pageidavo čiuožėjo ant ledo formos rankinės.

Tačiau populiariausi yra klasikiniai rankinukai. Jie siuvami iš krokodilo, driežo, jaučio ir kt. odos. Savo darbą dizainerė puikiai išmano ir labai mėgsta, įdeda daug meilės ir kantrybės. Užtat jos rankinės yra labai paklausios ir mėgiamos. Esant stipriai konkurencijai, daugybė pasaulio dizainerių pateikia daug kolekcijų, tačiau Amerikoje Džudit Leiber yra labai populiari. Los Andželo ir Dalaso meno muziejuose, eksponuojamose kolekcijose garbingą vietą užima būtent šios dizainerės kūriniai. Ji ir pati džiaugiasi tuo, kad jos gaminiai yra pripažinti kaip meno kūriniai, bet kartu ir stengiasi, kad jie būtų mieli ne tik akiai, bet ir tinkami bei patogūs nešioti.