Big Island – Havajai

2013 sausis

Big Island Havajuose yra pagrindinis šio turistų rojaus kampelis. Havajų sąlyną sudaro 19 salų ir dar daugiau mažų salų ir rifų, o pati didžiausia, kurioje yra įsikūrusi sostinė Hilas, vadinama Didžiąja sala (angl. Big Island) arba tiesiog Havajais.

Legendos pasakoja, kad Havajų salas sukūrė vulkanų deivė Pele. Ji sugrįžta čia, kad sukeltų ugikalnių išsiveržimą. Galbūt ji tai padarė ir prieš daugelį metų, nes saloje esantys penki ugnikalniai, iškilę iš vandenyno dugno, laikui bėgant bespjaudantys ugnimi ir stingstančia lava, suformavo šį unikalų gamtos kampelį, pavadintą Big Island.

Du ugnikalniai (Mauna Loa ir Kilauea) Didžiojoje saloje yra vis dar aktyvūs, kartas nuo karto beliedami lavą į vandenyną ir tokiu būdu didindami salą, nors ir taip Big Island yra dukart didesnė nei visos kitos Havajų salos kartu paėmus. Beje, šių dviejų ugnikalnių teritorijoje ir yra įsikūręs Havajų vulkanų nacionalinis parkas, tai ta vieta, kur labiausiai trokšta pabuvoti atvykę į Havajus. Kai kas sako: jei nematei deivės Peles galios – nematei Havajų. Čia apstu žmonių, norinčių pasižiūrėti kaip atrodo tikroji lava. Prie vulkano yra ekstremalesnė salos vieta, kur galima pasigrožėti žaižaruojančia lava. Vaizdai čia tokie įspūdingi, kad net kai kam ir šiurpuliukai nubėga per kūną stebint šią ugnies upę. Ugnikalniui išsiveržus, ji negrąžinamai pasiglemžia dalį Ramiojo vandenyno pakrantės, kartais net pravažiuojamuosius kelius, o pats vulkanas besiilsėdamas, kaip po geros darbo dienos, iš kraterio dūmina pypkę – rūksta pilki dūmai. Didžiosios salos Mauna Kea ugnikalnis, esantis 50 km nuo sostinės Hilo, yra užgesęs ir jo viršūnėje yra įsikūrusi tarptautinė astronomų observatorija. Mauna Kea viršūnė – labai tinkama vieta observatorijai dėl didelio aukščio virš jūros lygio, mažo debesuotumo, taip pat dėl patogios geografinės padėties. Iš čia mokslininkai gali stebėti ne tik Šiaurės pusrutulio, bet ir didelę dalį Pietų pusrutulio žvaigždynų.

Be ugnikalnių zonos, Didžiojoje saloje yra daug įstabių romantiškesnių vietų su paparčių miškais, žydinčiomis orchidėjomis ir begale egzotiškų gyvūnų, kurių nepamatysi jokiame apniukusiame, lietingame ar šiaip atšiauresniame krašte. Akakos parke, tarp žydinčių medžių ir krūmų krenta įspūdingas 129 metrų  Akakos krioklys.

Turizmas – tai pagrindinis šalies pragyvenimo šaltinis. Todėl čia viskas skirta poilsiui ir kelionėms – veikia jaukūs viešbučiai, barai, tačiau pagrindinis atvykusiųjų tikslas – Havajų gamta ir jos malonumai su baltais paplūdimiais, mėlynosiomis vandenyno bangomis bei amžinai žaliuojančiomis palmėmis (beje salos botanikos sode jų galima pamatyti apie 200 rūšių!).

Paliekant Big Island – Havajus, kyla mintis, kad šis pasakiškas kraštas iš tikrųjų yra vulkanų šalis, jie davė pradą jos gimimui, gamta išdailino palankiu oru, augmenija bei gyvūnais, sukūrė tikrąjį rojaus kampelį, mielą žmogaus širdžiai ir akiai. Tik nežinia, ar kada nors vandenyno dugne miegantys seni ugnikalniai nebus vėl pažadinti nemarios deivės Peles?