2011 spalis
Ruošiantis važiuoti į Raguvą ir dalyvauti baldų fotosesijoje, apie šį miestelį žinojau tik tiek, kad tai ramus ir nedidelis miestelis netoli Panevėžio. Bet pasirodo jame yra įsikūrusi moderni baldų įmonė, kuri gamina vonios bei virtuvės baldų komplektus ne tik Lietuvai, bet ir kitoms šalims. Keičiant savo buto interjerą nepagalvojau, kad mano namuose esantys vonios ir kai kurie kiti baldai yra pagaminti būtent čia, Raguvoje.
UAB ,,Raguvos Baldai” ir Ko įsikūrė 1990 metais ir ne vienerius metus sėkmingai kūrė ir gamino vonios bei virtuvės baldų komplektus. Tačiau nuo 1995 metų daugiau specializuojasi vonios baldų srityje. Čia yra taikomos pačios naujoviškiausios gamybos technologijos, apsirūpinta modernia įranga, dirba kvalifikuoti darbuotojai. Įmonė konkuruoja ne su viena Europos Sąjungos šalimi. Tam, kad gamyba ir realizacija vyktų sėkmingai, fabriko vadovybė deda nemažai pastangų ir investicijų į šį verslą, tačiau ne tik į gamybą ir technologijas, bet ir į gaminių pateikimą, naujų baldų kolekcijų pristatymą, pateikimą kataloguose ar kituose reklaminiuose leidiniuose.
Tad mes, kauniečiai, pagal iš anksto sudarytą sutartį, turime užduotį dalyvauti fotografuojant šio fabriko produkciją. Ruošiantis fotosesijai darbas prasideda ne prieš dieną ir ne prieš vieną savaitę. Tai atsakinga užduotis, reikalaujanti ne tik kūrybos, bet ir daug laiko bei fizinių jėgų. Prieš vykstant fotografuoti reikia pasirūpinti įvairiais aksesuarais. Norint sudaryti natūralų gyvybingą įvaizdį nuotraukoje, jų daug nereikia, bet kokie tinka – pagalvoti tenka. Todėl iš anksto fotografas turi matyti kaip atrodo vienas ar kitas baldas, kurį reikia užfiksuoti. Ir ne tik baldas, bet ir visa fotografuojama patalpa. Tokioje fotosesijoje jis yra ne tik savo tiesioginio darbo srities atstovas, bet ir vadovas. Nors aksesuarus parenka dekoratorius – stilistas, bet paskutinį žodį taria fotografas. Jis galutinai numato ir nusprendžia kokį vaizdą foto medžiagoje nori matyti ir ko tam reikia. Dažniausiai jis kartu su dekoratorium aptaria, kokių aksesuarų reikia. Po to prasideda didysis ieškojimas, važinėjimas bei vaikščiojimas po prekybos centrus, gėlių salonus, specializuotas parduotuves, ieškant reikiamo papuošimo. Kartais tenka sugaišti ne vieną valandą, kad gautum reikiamą smulkmeną. Aksesuarų apsirūpinimui sugaištama nemažai laiko. Kai viskas yra – indai, vaisiai, daržovės, sūris, vynas ar mineralinis vanduo virtuvės baldų komplektams, ar rankšluosčiai, įvairių formų buteliukai, kiti reikmenys ir net gėlės vazonuose – vonių papuošimui, tada ruošiamasi į kelionę.
Fotografuojant baldus vieno fotoobjektyvo neužtenka, reikia vežtis begalę reikalingų foto reikmenų, kurie užima nemažai vietos. Tai stovai, gervės, specialūs transporteriniai lagaminai su šviesos lempomis, šviesą atspindintys atšvaitai bei kiti. O kur dar aksesuarai, tuo labiau, kad dažnai jie būna dūžtantys. Jie irgi vežami specialiuose lagaminuose. Nors fotografavimo vietoje būtiniausi daiktai yra (reikia ir kopėčių, žirklių ar replių ir kt.), bet atsarga gėdos nedaro, nes kažko pasigedus galimi bereikalingi trukdžiai darbe. Tad stengiamės vežtis viską, kas reikalinga.
Išvykimo dieną darbas prasideda anksti ryte: prikraunamas mikroautobusas Mercedes Benz ,,iki lubų”. Komanda – fotografas, dekoratorius, pagalbinis žmogus, dažniausiai būna iš trijų asmenų, kurie net kelionės metu ,,nesėdi be darbo”. Kartą teko visos kelionės metu nuo Kauno iki Raguvos prilaikyti dvimetrinį fikusą, kad belinguodamas mašinoje nenulūžtų – jis irgi dalyvavo baldų fotosesijoje kaip aksesuaras. Kitas žmogus rūpinasi kava iš termoso, nes laiko maža ir šis rytinis ritualas dažniausiai atliekamas kelyje. Atrodytų smulkmena – oras. Bet šiuo atveju jis yra svarbus. Jei graži saulėta diena, tai ir pakely ,,prabėgantys‘‘miškai, laukai maloniai nuteikia. Žiemą balti ir žaliuojantys, rudenį nugeltę įvairiomis spalvomis mums, pabėgusiems iš miesto, suteikia teigiamų emocijų, sukelia ir kūrybinių minčių. Kartą pravažiuojant geltoną rugių lauką, dekoratorius paprašė sustoti. Jo nuskinta didelė auksinė puokštė buvo puikus akcentas fotografuojant kaimo sodybos stiliaus virtuvės baldų komplektą.
Atvykus į vietą jau randame paruoštą foto aikštelę, kurioje imituotos grindys ir sienos, niša langui. Jei ruošiamasi fotografuoti virtuvės baldus, tai paprastai būna paruoštas vienas komplektas, nes jį įrengti sudėtingiau. Jis ir vietos daugiau užima, ir laiko reikia daugiau jį ruošiant. Be to reikia pasirūpinti ir moderniu šaldytuvu, garintuvu ir kita įranga. Bet tai jau įmonės darbuotojų rūpestis. Vonios baldų komplektai būna mažesni, lengviau perstatomi ir transportuojami, todėl per vieną tokią darbo dieną galima nufotografuoti jų daugiau nei vieną. Dėl to, baigiant vieną fotografuoti, dirbama ties kitu, o pastaroji iškomplektuojama, spintelės perkabinamos, keičiamos. Čia dirba taip pat įmonės darbuotojai.
Tad nuvykus į ,,Raguvos baldus,” mūsų pirmas darbas išsikrauti iš automobilio visus daiktus ir sunešti į vietą. Sąlygos darbui čia yra geros. Įmonė turi du gamybinius cechus, privažiavimas patogus, prie pat durų, aikštelė fotografavimui parenkama taip pat arčiau durų pagal galimybes, pačiame ceche. Tarp kitko, jie yra dideli, erdvūs, darbo sąlygos išties yra puikios. Jei tenka fotografuoti antrame aukšte, naudojamės keltuvu. Kai viską susinešiojame, visa mūsų komanda puola dirbti – laikas eina, o pasiruošimui fotografavimo darbui jo irgi reikia.
Fotografas apžiūri kaip paruošti, įrengti bei sureguliuoti apšvietimą, nes jam tenka atlikti ir elektriko darbus. Prisireikia kopėčiom palaipioti norint pratiesti reikiamą laidą ar kabelį, sukabinti prožektorius. Imituoti langą, pro kurį skverbiasi saulės spinduliai, sureguliuoti apšvietimą, apžvelgti ar viskas paruošta – fotografo darbas. Fotografuojama aplinka turi būti jauki ir tikroviška.
Po šių darbų fotografas ruošia savo fotografavimo techniką.
Kiti komandos nariai išpakuoja, išdėlioja aksesuarus, taiko, derina. Nors jie iš anksto būna apžiūrimi, bet tenka ir dar kartą pablizginti, palyginti. Be abejo, prieš visa tai dar vyksta ir baldų pavalymo darbai. Nors jie jau paruošti, nauji ir blizga, bet fotografui reikia ypatingo sterilumo ir blizgesio. Daug dėmesio tam skiriama todėl, kad nuotraukos būtų profesionalios ir kokybiškos.
Visi paruošiamieji darbai užima nemažą laiko dalį ir po to prasideda fotografavimas. Tada foto vadovas net vaikščioti arti aikštelės draudžia, nes net menkas nepageidautinas judesys gali pakenkti kokybiškam darbui. Tiesa, pasitaiko ir kuriozinių atvejų, kai komandai tenka… vaikyti muses. Fotografuojant vieną prabangų virtuvės baldų komplektą, kuriame ant stalo puikavosi didelis prapjautas arbūzas, nežinia iš kur atsirado kelios labai įkyrios musės. Kai tik fotografas nutaiko objektyvą, o jos jau čia! Juokas juokais, bet teko pamosikuoti jas baidant. Pasitraukiam, o jos ir vėl čia. Ir taip ne kartą.
Blyksi foto lempos, komanda stebi darbą – gal dar ką pakeisti, gal pastumti kokį aksesuarą į vieną ar kitą šoną. Fotografavimo vietoje dažnai pasirodo įmonės baldų dizaineris, apsilanko įmonės vadovybė. Stebint patį fotografavimą, jau galima pasigrožėti sukurta aplinka. Fotografuojami rinktiniai naujausi vonios ir virtuvės baldų komplektų modeliai, kainuojantys nemažus pinigus. Ir, be abejo, pasvajoji apie tokį interjerą savo namuose. Taip vykstant darbui, nepastebimai dažnai ir sutemsta.
Ruošiantis atgal, vėl vyksta pakavimas, nešiojimas, krovimas. Ir kai visi pavargę jaukiai susėdame į mašiną, žinome, kad tuoj valgysime ledus – taip visada grįžtant namo tradiciškai mus pavaišina fotografas. Aptarinėjama darbo diena, ar viską padarėme, ar gražiai, ar bus patenkinti užsakovai. Taip iki Kauno tos pora valandų pralekia greitai, bet dažnai namie būname tik apie vidurnaktį. Tai kalbame tik apie komandą, kurią pats fotografas išvežioja į namus, o pats dar išsikrovinėja daiktus… iki sekančio karto.