Aptikta 3000 metų senumo faraono statula

2017 balandis

01_©cameralabs_org

Žemės paslapčių tema neišsemiama. Kiek dar jų slepia mūsų planetos gelmės? Archeologų randami artefaktai papildo žmonijos istoriją, vieni plačiau atveria akis, kiti užduoda dar daugiau klausimų…

Egipto ir Vokietijos archeologai Kaire, vos ne lūšnyno rajone aptiko unikalų radinį. Tai didelės statulos fragmentai. Iš pat pradžių buvo manoma, kad tai Ramzio II, taip pat vadinamo kaip Ramzis Didysis, statula. Per jo valdymo laikotarpį Senovės Egiptas patyrė didžiausią klestėjimo laiką.

Ir kadangi radinys buvo rastas netoli tos vietos, kur kadaise buvo įsikūrusi senovės Egipto šventykla, skirta, manoma, Ramziui II, tai ir pirminiai ekspertų duomenys paskelbė, kad tai Didžiojo faraono statulos liekanos.

Tačiau kiek vėliau buvo pranešta, kad Egipte rasta faraono statula – ne Ramzio II. Iš purvo Kaire ištraukta senovinė statula yra kito Egipto karaliaus. Ant didžiulės statulos rastas išgraviruotas vienas iš penkių Psamteko I vardų. Egipto senienų ministras Chaledas el Ananis (Khaled el-Anani) spaudos konferencijos metu sakė esąs beveik tikras, kad tai – Psamteko I, valdžiusio Egiptą nuo 664 iki 610 metų pr. m. e., statula. Jis Egipto faraonu buvo 600 metais vėliau už Ramzį II.

Bet nėra labai svarbu kokį faraoną vaizduoja senovinis artefaktas. Atradimas yra vertingas ir unikalu, kad po tiek metų tokie šedevrai sugrįžta.

Statula buvo rasta žemėje smarkiai apgadinta. Didelio svorio paminklas gulėjo drėgname molingame sluoksnyje, archeologai turėjo griebtis technikos, kad galėtų dalimis, nepažeisdami kas liko, ją ištraukti.

Apžiūrėjus ir pašalinus apnašas nuo iškeltos į paviršių statulos galvos, paaiškėjo, kad ji smarkiai pažeista: išliko tik veido fragmentai ir faraono karūna. Mokslininkai įsitikinę, kad visas paminklas, kuris vis dar yra žemėje taip pat gali būti suskaldytas dideliais fragmentais. Manoma, kad visa statula gali būti apie 8-9 m aukščio. Toje pačioje vietoje aptikti ir kiti fragmentai – apie 80 cm kalkakmenio apgadintas biustas, vaizduojantis Senovės Egipto karalių Seti II.

Ministras Khaled al-Anani mano, kad archeologams pavyks rasti kitus statulos fragmentus. Tuomet ją galima bus restauruoti, kad ji papuoštų Didįjį Egipto muziejų, kurį planuojama atidaryti 2018 m.

Ministras pabrėžė, kad kasinėjimai vyksta labai sunkiai, nes šioje vietoje yra didelės sankaupos nuotekų ir pramoninių atliekų. Kartais tenka naudoti techniką, kas yra labai rizikinga – galima pažeisti senovines statulas. Bet archeologiniai darbai tebevyksta ir kas dar bus aptikta – neaišku.

02_©cameralabs_org

03_©cameralabs_org

04_©cameralabs_org

13_©cameralabs_org

12_©cameralabs_org

11_©cameralabs_org

10_©cameralabs_org

09_©cameralabs_org

08_©cameralabs_org

07_©cameralabs_org

06_©cameralabs_org

05_©cameralabs_org